Таг : Катица Јанева

МАКЕДОНИЈА

Службениот пат на Владимир Тодоровиќ го одложи денешното рочиште за „Рекет“

Александар Тодески
Поранешниот градоначалник на Општина Центар, бизнисменот Владимир Тодоровиќ не се појави на рочиштето за „Рекет“, каде требаше да сведочи на барање на првообвинетиот Бојан Јовановски...
МАКЕДОНИЈА

“Рекет”: Обвинителката требаше да го убеди судот зошто бара исклучување на јавноста

Александар Тодески
За жал не смееме да ги коментираме снимките кои беа пуштени зад затворени врати, изјавија адвокатите на обвинетите, Бојан Јовановски и Катица Јанева по завршувањето...
МАКЕДОНИЈА

Катица Јанева под ПИ-мерки била девет дена

Посебните истражни мерки за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, се применувале месец и пол покасно од ПИ-Мерките за обвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13 и сега...
МАКЕДОНИЈА

Фотографија од телефонот на Боки 13: На масата на Катица сноп пари од по 500 евра

Влатко Зорба
При вештачењето на телефонот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, можеше да се види и фотографија од екс-специјалната обвинителка и обвинета во истиот случај,...
МАКЕДОНИЈА

Стефанова: Сакав да си поднесам оставка зошто Јанева работеше незаконски

Не сум скарана со никој од обвинетите, но не сум во добри односи со Катица Јанева, рече обвинителката Лиле Стефанова на почетокот на сведочењето за...
МАКЕДОНИЈА

Адвокати по службена должност ако не дојдат застапниците на Јанева во понеделник, таа не ги дава Фрчкоска и Кадиев

Адвокатот Дељо Кадиев на инфективно, Ирена Фрчкоска со отворено боледување од 21 јануари, била на лекување во Ремедика. Адвокатите на екс Специјалната јавна обвинителка Катица...
МАКЕДОНИЈА

Јанева останува во куќен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...
МАКЕДОНИЈА

Владика Петар: Многу Катици Јаневи, Боки и куп работи ќе ни се случуваат без веронаука

На 14-тиот традиционален Божикен ручек во Прилеп, Митрополитот Петар образложи зошто според него е важно да се воведе веронаука во училиштата која, како што додаде,...
МАКЕДОНИЈА

Јосифовска: Актот за времен пасош на Камчев до мене дојде на невообичаен начин

Обвинителката Елизабета Јосифовска, која денеска сведочи во случајот „Рекет“ на прашања на нејзината колешка Вилма Русковска образложи дека во периодот од 2015 година до 2018...
МАКЕДОНИЈА

Продолжува „Рекет“, ќе сведочи заменичката на Јанева во СЈО

Обвинителката Елизабета Јосифовска, која беше заменичка на екс Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска ќе сведочи во случајот „Рекет“. Јосифовска, која како сведок во случајот...