Таг : Ким Јонг Ун

Вести

Сестрата на Ким Јонг-ун: Способни да живееме под санкции!

Влатко Зорба
Уште еден самит со Соединетите Американски држави не е потребен и нема корист за Северна Кореја сè додека Вашингтон не ја смени својата преговарачка позиција,...
СВЕТ

Владимир Путин му додели медал на Ким Јонг-ун

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин му додели на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун комеморативен воен медал за одбележување на 75-годишнината од неговата победа над нацистичка Германија,...
СВЕТ

Нови сателитски снимки сугерираат дека Ким Јонг-ун е во неговото луксузно одморалиште

Stefanija Kuzmanovska
Снимки од сателити од неодамнешните движења на луксузни бродови во близина на Вонсан, честопати користени од севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, сугерираат дека тој е во...
СВЕТ

Српска професорка: Ким Јонг Ун е претпазлив поради коронавирусот, му се допаѓа вниманието

Stefanija Kuzmanovska
Професорката на Факултетот за политички науки во Белград, Драгана Митровиќ, изјави дека е веројатно лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун да е жив, но...
Вести

Кој ќе го наследи на тронот севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун?

Влатко Зорба
Светот штотуку го обиколи веста дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун починал по операцијата за вградување на стент, а веќе се споменуваат многу потенцијални...
Вести

„Њујорк Пост“: Почина лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун!

Влатко Зорба
По информациите дека е во критична состојба, се појавија информации во западните медиуми дека лидерот на Северна Кореја,Ким Јонг ун починал. „Њујорк пост“ ги пренесува...
СВЕТ

Ким Јонг Ун во критична состојба, се бори за живот

Stefanija Kuzmanovska
Кина испрати свој медицински тим во Северна Кореја поради лидерот на земјата Ким Јонг Ун, кој се наоѓа во критична состојба, јавуваат светските медиуми. Јапонските...
Вести

Трамп: Ким е човек од збор

Влатко Зорба
Северна Кореја од првиот ден во Новата година прекинува со мораториумот за тестирање нуклеарни и проектили со голем дострел, но сепак американскиот претседател Доналд Трамп...