Таг : Коалиција

Политика

ДУИ изрази жалење за коментарите на Заев, се надева на соработка и по 15 јули

Влатко Зорба
„Демократската Унија за Интеграција изразува жалење за денешните коментари на претседателот на Социјал Демократскиот Сојуз на Македонија и наш актуелен владин партнер, г-динот Зоран Заев“,...
Политика

СТРАТУМ Р&Д: Коалицијата СДСМ и БЕСА се перципира од граѓаните како победничка коалиција и има стабилна предност

Влатко Зорба
Коалицијата СДСМ и БЕСА се перципира од граѓаните како победничка коалиција и има стабилна предност (31%) во однос на ВМРО-ДПМНЕ (27%) пред вонредните парламентарни избори...
Политика

ДКСК отфрли два, прифати еден приговор поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалиција „Обнова за Македонија”

Влатко Зорба
Државната комисија за спречување на корупција на денешната 32 седница разгледа три приговори, сите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова за Македонија”, по што одлучи...
Политика

Заев не исклучува постизборна коалиција со ДУИ

Влатко Зорба
Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Северна Македонија во изминатите две и пол...
МАКЕДОНИЈА

Јове Кекеновски во предизборна коалиција со Јанко Бачев и „Тврдокорни“

Александар Тодески
Јове Кекеновски со ФРОДЕМ на изворите кои треба да се одржат на 12 април ќе излезе во коалиција со Единствена Македонија на Јанко Бачев и...
МАКЕДОНИЈА

Колку места за пратеници од коалицијата одвоиле двете најголеми партии?

Двете најголеми политички партии на изборите настапуваат со своите коалициони партнери, на кои по логичниот редослед им следуваат и пратенички места. На листите на владејачката...
МАКЕДОНИЈА

Заев за кандидатите за пратеници: Ова се луѓето кои ја носат веќе извесната победа

Низ плодна дискусија, во работна атмосфера, Конгресот ја прифати предлог програмата „Можеме“ за официјална програма на СДСМ и Коалицијата. СДСМ започнува нова пракса со тандем...
МАКЕДОНИЈА

Хоџа: Ќе има редефинирање, но на остатоците од режимот преку реформи

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа, на новинарско прашање дали партијата се залага за редефинирање, а со тоа истото ќе се пренесе во коалицијата со...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: Добитни места на листите ќе има за сите коалициони партнери, не само за СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на Централниот одбор донесе роковник. Во моментов завршува внатрепартиската процедура, во делот на предлагање од месни одбори до утврдување на потенцијалните...