Таг : коронавирус

АНАЛИЗИ

Вистини, лаги и митови за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Според најновите податоци, во светот се регистрирани речиси 80.000 случаи на заболени од коронавирусот. Додека ситуацијата во Кина се стабилизира, новиот бран на инфекцијата Ковид-19...
ЕУ СВЕТ

Италијанка починала во Австрија, докторите се сомневаат дека се работи за коронавирус

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус....
ЕУ СВЕТ

Прво дете заразено со коронавирус во Италија

Девојче од Италија, кое има четири години е заразено од коронавирусот, пренесоа италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастијоне де Ада во Ломбардија, едно од...
Вести СВЕТ

Нетанјаху престана да се ракува со своите симпатизери заради коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху среде изборна кампања престана да се ракува, што се смета за сигнал за зголемена загриженост меѓу израелските официјални лица и...
ЕУ СВЕТ

Белгиското Министерство за здравство отвори веб страница за информации за Ковид-19

Освен борбата против самиот вирус, белгиските власти сакаат да се борат против дезинформациите и паниката што се шири кај граѓаните. За тие цели е отворена...
Регион СВЕТ

Две лица под надзор во Софија за новиот коронавирус

Во Воената медицинска академија (ВМА) во Софија ноќеска се примени две лица кои пристигнале од Италија и се под надзор затоа што имаат минимални симптоми...
Вести СВЕТ

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во...
Вести СВЕТ

Се намалува бројот на починати од новиот коронавирус во Кина

Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од кинеските власти. Националната здравствена комисија...
ЕУ СВЕТ

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти...