Таг : Корупција

Вести

Почнува судски процес против Нетанјаху за корупција

Против израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху утре ќе почне судски процес за корупција, само една недела откако неговата Влада положи заклетва. Седумдесет годишниот Нетанјаху, кој се...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК: Поради кризата и ризици од корупција, ќе се следи работата на институциите

Берта Китинска
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во соработка со Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата во услови на пандемија на Ковид -19...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски на средба со членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата предводени од претседателката на комисијата Билјана Ивановска. Тие го информирале Пендаровски за нивната тековна...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Дигитализацијата и транспсрентностa се начини за брзо намалување на корупцијата

Влатко Зорба
За прв пат во нашата земја на високо ниво се одбележа Неделата на интегритет и антикорупција 2020, во организација на Интернационалната стопанска комора, со поддршка...
МАКЕДОНИЈА

Рускоска за обвинувањето на Јовановски: Го охрабрувам секој кој има докази за сторено кривично дело веднаш да пријави

Влатко Зорба
Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска го охрабрува првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски да пријави во полиција доколку имал докази...
Политика

Заев за извештајот на ТИ: Падовите во делот на корупцијата се однесуваат за периодот 2006 – 2017 година

Влатко Зорба
Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска одговарајќи на новинарско прашање за Индексот за корупција на Транспаренси интернешенел, рече дека падовите во делот на корупцијата се...
АНАЛИЗИ

„Транспаренси Интернешнл“: Западен Балкан уште покорумпиран

Влатко Зорба
Нивото на корупција во земјите од Западен Балкан е сè уште високо, според последниот индекс за перцепција на корупцијата, кој се објавува секоја година од...
МАКЕДОНИЈА

Ивановска: Ако се реши „Рекет“ ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава

Stefanija Kuzmanovska
Ако се реши случајот „Рекет“, ќе се подобри перцепцијата за корупцијата во земјава, но ќе се зголеми и довербата на граѓаните во институциите, рече денеска...
ЕУ СВЕТ

За првпат во Франција поранешен претседател ќе биде изведен пред суд за корупција

Никола Поповски
За првпат во Франција поранешен претседател ќе биде изведен пред суд за корупција, во дело против Никола Саркози за афера откриена со телефонско прислушкување. Судскиот...
МАКЕДОНИЈА

Тасева: Се уште не заживеал системот и механизмот за заштита на укажувачите на корупција

Ивана Рамаданова
Поради нефункционалноста на системот, вработените се уште не се охрабрени да пријавуваат случаи на корупција или други незаконитости во работењето, изјави претседателката на  Транспаренси Интернешнл-Македонија,...