Таг : Кривичен

МАКЕДОНИЈА

Одредена мерка одземање на имот заради обезбедување за плацевите на Водно

Берта Китинска
Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје му изрече мерка притвор во трање од 30 дена на осомничениот Ристо Новачевски, кум на поранешниот...
МАКЕДОНИЈА

Продолжува судењето за организаторите на 27 април

Берта Китинска
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните од 27 април во Собранието. Случајот се наоѓа во доказна...
МАКЕДОНИЈА

Сведок на „Таргет-Тврдина”: Во УБК во 2012 година имаше четири уреди за следење на комуникации

Берта Китинска
Со сослушување на сведокот предложен од обвинителството Момир Малетиќ, вработен како дизајнер на технички решенија во Ериксон Телекомуникаци Македонија од 2008 до 2015 година, денеска...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Панчевски се бара со потерница

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев информираше дека поранешниот  претседател на основниот Кривичен суд во Скопје, Владимир Панчевски се бара со потерница. – Полициските службеници...
МАКЕДОНИЈА

Кривичен суд: За убиството во Ново Лисиче законодавецот, а не судот, предвидел казна од 1 до 5 години

Во однос на одредени реакции за пресудата на Основниот кривичен суд за убиството кое на 14 август 2019 година се случи во скопско Ново Лисиче,...
МАКЕДОНИЈА

Вработениот во судската писара во кривичниот суд е негативен на вирусот

Основниот кривичен суд Скопје, во однос на информациите објавени на некои портали и профили на социјалните мрежи од 01.06.2020 год. дека вработен во судската писара...
МАКЕДОНИЈА

Кривичен: Адвокатите да не манипулираат со јавноста во однос на условите за водење на судските расправи

Влатко Зорба
Согласно одлуката на Судскиот совет и Министерството за правда во судот на дневна основа се насрочени не повеќе од десет судења за итни и неодложни...
МАКЕДОНИЈА

Адвокатите со апел: Кривичен суд врши дискриминација и не постапува согласно одредбите во вонредна состојба

74 адвокати проследија заедничко Известување за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените...
Политика

Кривичен: На судењата се почитуваат сите мерки за заштита од коронавирусот

Влатко Зорба
Основниот кривичен суд Скопје, ја информира јавноста дека согласно препораките на Светската здравствена организација и Владата на РСМ, продолжува со редовни дезинфекции на судниците и...
МАКЕДОНИЈА

Сите закажани судења за кои постојат услови да бидат одржани, нема да се одлагаат

Stefanija Kuzmanovska
Сите закажани судења, за кои постојат услови да бидат одржани, нема да се одлагаат, се до евентуално нови напатствија од Министерството за правда или Судскиот...