Таг : Кривична

Хроника

Кафе-барот „Интермецо” продолжил со работа и покрај забраната, ќе биде поднесена кривична пријава

Stefanija Kuzmanovska
Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар поради бучава. Градоначалникот на Општина...
МАКЕДОНИЈА

Кривична пријава за Димова и Златковски

Берта Китинска
Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Лидија Димова и против сопственикот на Друштвото...
Хроника

Кривична пријава за скопјанец поради измама преку социјалните мрежи

Берта Китинска
Вчера СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ф.М. од Скопје, за постоење основано сомнение дека пријавениот во повеќе...
Политика

Апасиев поднесе кривична пријава против Мерсиха Смаиловиќ

Берта Китинска
Димитар Апасиев од Левица денес во архивата на Основното јавно обвинителство Скопје ја поднел кривичната пријава против Мерсиха Смаиловиќ од Скопје и уште шестмина други...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството отфрли четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица...
Хроника

Кривична за организаторот на концертот на Грашо

Влатко Зорба
Организаторот на концертот на Петар Грашо во Хераклеја, кој се одржа на 20 август ќе добие кривична пријава, изјави денеска за Сител директорот на Државниот...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителен предлог за новинарот Златев за оддавање службена тајна

Скопското обвинителство поднесе обвинителен предлог против уредникот на интерент порталот „Економски лидер“ за кривично дело – оддавање на службена тајна, соопштуваат од Обвинителствто. Обвинителството соопштува...
Хроника

Финансиска полиција со кривични против повеќе физички и правни лица, ја оштетиле ФФМ за околу 2,4 милиони евра

Влатко Зорба
Управата за финансиска полиција поденесе кривични пријави по повеќе основи против 11 физички лица како и 14 правни лица, кои во периодот од 1 јануари...
Политика

„Никогаш северна, само Македонија” поднесе кривична пријава до ОЈО против претседателот и членовите на ДИК

Коалицијата ,,Никогаш северна, само Македонија” поднесе кривична пријава против претседателот на ДИК Оливер Дерковски и членовите на државната изборна комисија. Oливер Дерковски од Скопје, претседател...
Хроника

Кривични за две скопјанки и приватна градинка, непостапувале според здравствените прописи во епидемија

Влатко Зорба
СВР Скопје – ЕВР Карпош ќе поднесе кривична пријава против Т.И. и Е.Н., двете од Скопје и против приватна детска градина лоцирана во кругот на...