Таг : кумнаово

МАКЕДОНИЈА

Владата со субвенции да им помогне на јавните превозници, бара Општинскиот штаб во Куманово

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од...
Политика

Курти: Потребна е независна меѓународна истрага за крвавиот конфликт во Куманово

Вршителот на должноста премиер на Косово, Албин Курти вели дека за настаните во Куманово од мај 2015 година, кога загинаа осуммина македонски полицајци и десет...
Хроника

Побегнал од „Затвор Куманово“, но полицијата го уапила и го вратила назад

Берта Китинска
„Вчера вечер во 21 часот и 50 минути полициски службеници од Полициска канцеларија Богданци го лишиле од слобода С.Ќ.(43) од Богданци, за кого била распишана...
Хроника

Нема подобрување: Повредените во експлозијата во Романовце и натаму во критична состојба

Берта Китинска
Тројцата пациенти кои беа хоспитализирани во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ по експлозијата на плинска боца во кумановско Романовце се уште се наоѓаат во тешка критична...
МАКЕДОНИЈА

Поради трагедијата во Романовце, утре прогласен ден на жалост во Куманово

Берта Китинска
Утре е ден на жалост во Куманово, едногласно одлучија советниците на денешната вонредна седница на Советот, закажана по повод вчерашниот трагичен настан во Романовце каде...