Таг : Курц

ЕУ

Курц: ЕУ не е само Германија и Франција, Европа требаше да ја научи лекцијата од 2015 година

Stefanija Kuzmanovska
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека распределбата на бегалците во земјите на ЕУ не успеа, и рече дека ЕУ не е само Германија и Франција...
Вести

Курц: Коронавирусот покажа колку сме зависни едни од други!

Влатко Зорба
Пандемијата од коронавирус покажа на драматичен начин колку зависиме едни од други, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц. Во видео порака по повод 75-годишнината од потпишувањето...
ЕУ

Курц: Труењето на Навални и „Северен тек 2“ не може да се поврзуваат

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со украинскиот претседател Владимир Зеленски во Виена посочи дека труењето на критичарот на руската влада Алексеј Навални и гасоводот...
ЕУ

Меркел го критикуваше Курц за одлуката да не прифаќа мигранти од Грција

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел на внатрешната владина седница го критикуваше однесувањето на австрискиот канцелар Себастијан Курц во врска со бегалскиот камп „Морија“. Според германските медиуми,...
Вести

Курц загрижен за зголемувањето на бројот на заразени, драматично е во Виена

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предупреди граѓаните на драматичната состојба во врска со епидемиолошката состојба и проценува дека земјата наскоро ќе се соочи со 1.000...
Вести

Курц со јасно „не“ за мигрантите

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц одби да дозволи Австрија да прими бегалци од опожарениот бегалски камп Морија, на грчкиот остров Лезбос. Во видео порака објавена на...
СВЕТ

Курц: Фатална грешка на Европа

Stefanija Kuzmanovska
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја нарече грешка одлуката на германската канцеларка Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците пред пет години. „Од самиот почеток...
СВЕТ

Курц му се закани на Лукашенко со санкции и побара повторување на изборите

Stefanija Kuzmanovska
ЕУ треба да воведе санкции за оние кои се одговорни за насилство врз демонстрантите и претставниците на опозицијата во Белорусија, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц....
Вести

Курц: Короната влегува во Австрија со автомобил

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека коронавирусот „влегува во Австрија со автомобил“. „Вирусот се шири, пред сè, преку луѓето кои се враќаат од одмор, особено...