Таг : Курти

Регион

Курти: Не го прифаќам примопредавањето, многу брзо ќе се вратам во извршната власт

Stefanija Kuzmanovska
Лидерот на „Самоопределување“ и досегашен вршител на должноста премиер на Косово Албин Курти изјави дека новата влада предводена од функционерот на ДСК Авдулах Хоти е...
Регион

Ѓукановиќ му порача на Курти: Се надевам на скоро одржливо решение за Косово

Stefanija Kuzmanovska
За време на телефонскиот разговор со косовскиот премиер Албин Курти, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рекол дека се надева оти наскоро ќе се создадат услови за...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски телефонски разговараше со премиерот на Косово за координација на мерките

Stefanija Kuzmanovska
Косовскиот премиер Албин Курти во телефонски разговор денеска на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски му изразил честитки и поддршка за начинот...
Политика

Курти: Потребна е независна меѓународна истрага за крвавиот конфликт во Куманово

Вршителот на должноста премиер на Косово, Албин Курти вели дека за настаните во Куманово од мај 2015 година, кога загинаа осуммина македонски полицајци и десет...
Регион

Курти: Гренел е на страната на Србија, близок е до ставовите на Белград

Влатко Зорба
Премиерот на Косово, Албин Курти вечерва објави дека американскиот специјален претставник на претседателот на САД, Ричард Гренел е на српска страна и ги има истите...
Регион

Курти: Косово досега доби 341 милиони евра помош за борба против пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави денеска дека од Косово се издвоени 341 милиони евра од други земји и организации за да се помогне во...
Регион

Тачи побара од Курти да го именува новиот кандидат за премиер

Stefanija Kuzmanovska
Косовскиот претседател Хашим Тачи упати писмо до вршителот на должноста премиер на Косово и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, барајќи предлог за нов кандидат...
Регион

Гренел: Никогаш не сум разговарал со Тачи и Вучиќ за размена на територии

Влатко Зорба
Специјалниот претставник на Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, рече дека тој никогаш не разговарал со Србија и косовските претседатели Александар...