Таг : Курти

Регион

Тачи побара од Курти да го именува новиот кандидат за премиер

Stefanija Kuzmanovska
Косовскиот претседател Хашим Тачи упати писмо до вршителот на должноста премиер на Косово и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, барајќи предлог за нов кандидат...
Регион

Гренел: Никогаш не сум разговарал со Тачи и Вучиќ за размена на територии

Влатко Зорба
Специјалниот претставник на Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, рече дека тој никогаш не разговарал со Србија и косовските претседатели Александар...
АНАЛИЗИ

Германски медиуми: Трамп, Гренел, Тачи, Вучиќ – на никој не му одговараше Курти

Stefanija Kuzmanovska
Зад падот на владата на Албин Курти лежи „борбата за моќ на премиерот со претседателот Хашим Тачи“, пишува германски „Зидојче Цајтунг“, цитирани од ДВ. Весникот...
АНАЛИЗИ

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Stefanija Kuzmanovska
Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат...
Регион

Притисок врз Курти да ги укине таксите доаѓа и од Брисел

Stefanija Kuzmanovska
Два дена останаа до 15 март, датумот што го постави премиерот на привремени институции во Приштина, Албин Курти, да почеток на постепено укинување на таксите...
Регион СВЕТ

Курти: Еден од приоритетите на нашата Влада е тужбата против Србија за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека неговата влада врши сериозни подготовки за подигнување тужба за геноцид против Србија пред Меѓународниот суд на правдата. Обраќајќи...
Регион

Владата на Курти постави две „црвени линии“ во дијалогот со Србија

Влатко Зорба
Косовската влада постави две „црвени линии“ во дијалогот за нормализирање на односите меѓу Србија и Косово – тема на дијалогот не може да бидат прашања...