Таг : Левица

Политика

Левица за угостителите: Попрофитабилно им е да ги отпуштат работниците отколку да примат помош од државата

Влатко Зорба
„Сакате да видите што е класна гордост? Гледајте го пресот на капиталистот што зборува во име на Угостителската комора“, реагираат од Левица на пресот на...
МАКЕДОНИЈА

Левица: „Џојсон Сејфти Системс“ масовно брка работници од работа, државата да ја национализира

Влатко Зорба
Партијата Левица вели дека деновиве добиле дојави дека во странската инвестиција во Кичево, компанијата „Џојсон Сејфти Системс“ (поранешно “Ки Сејфти Системс”) во тек е активно...
Политика

Левица: Мораториум на отпуштања на работници за време на кризата

Влатко Зорба
Партијата Левица соопшти дека секојдневно добива анонимни пријави за манипулирање и кршење на работничките права, како и зачестени масовни отпуштања поради новонастанатата криза. Најновата пријава,...
Политика

Левица: Работниците во „Брако“ работат незаштитени

Во велешката компанија „Брако“ работниците  работат незаштитени подолго време, при што маските кои ги добиле за еднократна употреба им било наложено дома да ги перат,...
Политика

Апасиев избран за претседател на Левица

Влатко Зорба
Левица го одржа својот прв Пленум на кој делегатите ги усвоија веќе постоечките Статути, кратка агитациска програма и политичката платформа со измени и дополнувања. На...
Политика

Левица: Идејата за двојазичност ја подрива унитарноста на државата и дополнително системски го сегрегира народот

Влатко Зорба
„Конечно се огласи и Венецијанската комисија со негативна оценка по таканаречениот Закон за јазици, со забелешка дека истиот треба да се ревидира и уште еднаш...
Политика

Левица: Наместо да се прогласи за национален парк, Шар Планина масовно се сече

Влатко Зорба
„Шар Планина со години е заглавена во лавиринтите за прогласување национален парк, додека јавноста секојдневно обзнанува нови докази за масовна и неконтролирана сеча. Министерството за...
Политика

Левица: Меѓуетничката омраза не дојде од народот, туку одозгора ја посејаа партиите

user3
„Левица како единствена надетничка партија најостро реагира на изјавите на пратеникот Артан Груби од редовите на ДУИ каде тој недвосмислено во името на сите Албанци...
Политика

Левица бара Уставниот суд да го укине „законот за двојазичност“

user3
Политичката партија Левица преку соопштение побара Уставниот суд за го укине „законот за двојазичност“. Од партијата потсетуваат дека поднеле претставка во месец февруари оваа година...