Таг : Манчевски

МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Планот е до 2025 сите градови да бидат покриени со 5Г сигнал

Влатко Зорба
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски за „360 Степени“ изјави дека воведувањето на 5Г технологија во нашата земја се планира целосно да заврши...
Политика

Манчевски за StopKorona!: Не се користат лични податоци на граѓаните и нема геолокација

Влатко Зорба
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на „Топ Тема“ на „Телма“ ТВ дека со новата апликација StopKorona! за следење на граѓаните кои имале...
МАКЕДОНИЈА

Дозволи за движење во полициски час од денеска преку порталот uslugi.gov.mk

Влатко Зорба
Министерството за информатичко општество и администрација од денеска пушти во употреба нова електронска услуга за секој граѓанин да се пријави за потребна дозвола за движење...
МАКЕДОНИЈА

Апликација ќе открива дали сте биле во контакт со носител на КОВИД-19

Влатко Зорба
Апликација за смартфони, која деновиве ќе биде достапна за граѓаните, ќе открива дали сте биле во контат со носител на КОВИД-19. По нејзината инсталција на...
ЕКОНОМИЈА

Манчевски: Кризата ако се продлабочи не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Берта Китинска
За тоа како моменталната состојба со Ковид 19  влијае на  економските фактори, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше, министерот за информатичко општество и администрација...
Политика

Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ се извор и еден од главните организатори на мрежата на лажни вести

Влатко Зорба
„Во време кога Владата дневно комуницира со 234 медиуми, а на прес-конференции овозможува поставување прашања со покана до околу 700 медиумски работници, членови на различните...
МАКЕДОНИЈА

Синот на Манчевски го „украде шоуто“ додека даваше интервју (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Додека министерот Дамјан Манчевски одговараше на прашања за вечерашното издание на „Клик Плус“ на ТВ 21, неговиот син се појави во позадина, што предизвика смеа...
Политика

Манчевски: Би бил многу среќен доколку кризата заврши за 2-3 месеци, но има и други сценарија

Влатко Зорба
„Намалувањето на платите е една превентивина мерка, за подоцна да можеме побрзо да се вратиме во форма и да ја спасиме економијата, бидејќи без приватниот...
Политика

Манчевски до Стоилковски: Јас ќе се откажам од платата, ти дали ќе се откажеш од ширење на лажни вести?

Влатко Зорба
„До Наум Стоилкоски и сите ДПМНЕ-овски ботови: Да, ќе се откажам од платата. Прашање до Наум Стоилкоски: Дали ти ќе се откажеш од ширење лажни...
Политика

Манчевски: СДСМ ќе обезбеди ред и дисциплина во сите институции (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„СДСМ во наредниот мандат обезбедува ред и дисциплина во сите институции! Тие што во име на граѓаните водат институции, мора да се отчетни, транспарентни и...