Таг : марш

МАКЕДОНИЈА

ЗНМ бара да престанат нападите врз новинарите, најавен протестен марш

Берта Китинска
Здружението на новинари на Македонија бара да се санкционираат нападите врз новинарите и медиумските работници и сторителите да се изведат пред лицето на правдата. Од...
Политика

Пред Министерството за правда започна протестниот марш на ВМРО ДПМНЕ за Гоце Делчев

Берта Китинска
Пред Министерството за правда започна протестниот  марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска  организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството...
СВЕТ

„Марш на жените“ во Минск: Полицијата не успеа да го спречи протестот

Stefanija Kuzmanovska
Неколку новинари и сниматели беа приведени додека известуваа за протестот на опозицијата во центарот на градот организиран од жени. Еден од нив е ослободен во...
Политика

Алијанса и Алтернатива на протест против „кражбата на гласови“

Алијансата за Албанците и Алтернатива денеска ќе протестираат против, како што велат, кражбата на албанскиот глас од страна на ДУИ. Протестниот марш на коалицијата „Сега...
МАКЕДОНИЈА

Првомајскиот марш за Денот на трудот заменет со онлајн одбележување

Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај првпат ќе биде одбележан онлајн, а првомајските празници ќе поминат со ограничено движење како една од мерките за...
МАКЕДОНИЈА

Патот за родовата еднаквост не е завршен

Stefanija Kuzmanovska
Итно воведување на сеопфатно сексуално образование, заштита и превенција на семејно и родово базирано насилство од институциите, но и стопирање на двојната виктамизација која постои...
МАКЕДОНИЈА

Четврти марш за правата на жените под слоганот „Ти не си виновна!“ 

Stefanija Kuzmanovska
По повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март, денеска напладне во Скопје под слоганот „Ти не си виновна!“ ќе почне четвртиот марш за правата на жените. Настанот е...
Забава МАГАЗИН

На бендот Београдски синдикат им забраниле влез во Црна Гора

Кристина Денесовска
На членовите на бендот Београдски синдикат им е забранет влез во Црна Гора, според објавата на социјалните мрежи на еден член, Феџа Димовиќ. Таму требало...
МАКЕДОНИЈА

Герила акција: Марш за амнестија за криминалот

Берта Китинска
Герила акција за време на вчерашниот марш за правда, кој беше во организација на СДСМ. Неколку граѓани се појавија со транспаренти на кои прашуваат…Правдата ја...
Политика

Заев повика на марш поради усвојувањето на Законот за ЈО

Влатко Зорба
Лидерот на СДСМ и експремиер, Зоран Заев ги повика граѓаните утре, во 18 часот пред Собрание, на марш наречен „Чекориме за правда”. – Ве повикувам...