Таг : мавровка

МАКЕДОНИЈА

Заев: Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир

Берта Китинска
Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир која рушеше, заради тоа што не успеваа постапките за избор на изведувач, ние понудивме да...
Политика

Стоилковски: Власта се уште ги крие вистинските одговори за случајот „Мавровка“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Власта се уште ги крие вистинските одговори за случајот „Мавровка“. Не се знае ниту како дојде до тоа неколку бетонски катови да бидат изградени среде...
МАКЕДОНИЈА

Јонуз: Очекувам цврста власт која ќе го рзбуди чувството на верба во државата

Берта Китинска
Рушењето е нешто што може да се направи брзо и да се покаже дека се прави нешто, треба време да се постават властите и страстите...
МАКЕДОНИЈА

Судот му го одзема пасошот на сопственикот на дивоградбата кај „Мавровка“

Берта Китинска
Под големо полициско обезбедување и денеска продолжи рушењето на дивоградбата кај Мавровка. Откако вчера основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против...
Скопје

OJO бара одземање на пасошот на сопственикот на дивоградбата кај Мавровка

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против сопственикот на дивоградбата кај трговскиот центар Мавровка, поради постоење основано сомнение дека сторило кривично...
Скопје

Се урива објектот кај Mавровка, сопственикот ќе тужи во Стразбур

Берта Китинска
Утрово започна уривањето на дивоградбата кај Мавровка. По четири часа активно рушење со градежната механизацијата на ЈП за одржување на патишта се урна дел од...
Скопје

Шилегов за Мавровка: Со вакви ситни примери ќе ја покажеме решеноста за владеењето на правната држава

Влатко Зорба
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов по повод денешното рушење на дивоградбата кај Мавровка изјави дека му е жал што воопшто дошло до изградба на ваков...
Политика

Николовски: Со уривање на дивоградбата кај Мавровка почнуваме процеси на подобрувања во рамки на системот

Влатко Зорба
„Со одлуката за уривање на дивоградбата кај Мавровка на денешната прва седница на Владата ја покажуваме заложбата за вртење на вниманието навнатре, за отпочнување процеси...
Скопје

ЈП “Македонијапат” ќе ја урива дивоградбата кај Мавровка

Берта Китинска
Владата на Република Северна Македонија на својата прва седница одржана денеска донесе одлука да му препорачува на Управниот одбор на Јавно претпријатие за одржување и...
МАКЕДОНИЈА

По дивоградбата кај „Мавровка“ ќе се постапува и за таа на Матка, најави Каевски

Берта Китинска
Владата на Република Северна Македонија на својата прва седница одржана денеска донесе одлука да му препорачува на Управниот одбор на Јавно претпријатие за одржување и...