Таг : Маврово

Патувања

Маврово – дестинација за четири сезони

Влатко Зорба
На денешната средба во Маврово, Директорот на Агенција за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) Љупчо Јаневски со градоначалникот на општина Маврово и Ростуша Медат...
МАКЕДОНИЈА

На патниот – правец Маврово – Дебар, забрана за сообраќај за камиони само

Берта Китинска
Укинати се забраните за сообраќај на премините Плетвар, Стража, Пресека, Буково и Ѓавато. Забрана за сообраќај за тешки товарни возила сега има само на патниот...
МАКЕДОНИЈА

Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „Макпетрол“ во Маврово за државен карантин

Влатко Зорба
Соочени со овој голем предизвик за зачувување на здравјето на нашите граѓани од пандемијата со Ковид-19, а целосно следејќи ги потребите на Владата и Министерството...
МАКЕДОНИЈА

Најмногу снег во Маврово и Пожаране

Stefanija Kuzmanovska
Во поголемиот дел од земјава изутрива врне снег, кој е поинтензивен на југозападот. Најмногу снег ноќеска наврна во Пожаране каде што е формирана снежна покривка...
МАКЕДОНИЈА

Тридневен зимски камп за лица со попреченост во Маврово

Stefanija Kuzmanovska
Здружението за адаптивни спортови и рекреација „Рекреација“ одржа тридневен зимски камп за лица со интелектуална и физичка попреченост во Маврово, каде лицата со параплегија, квадриплегија...
МАКЕДОНИЈА

Снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

Stefanija Kuzmanovska
Врнежи од снег утринава има на планинскиот превој Стража, на Маврово и на Попова Шапка, информира јавното претпријатие „Македонија пат“. Највисока снежна покривка од 10...
МАКЕДОНИЈА

Најстудено во Крива Паланка и Маврово, најмногу дожд во Охрид и Дебар

Влатко Зорба
Во Крива Паланка и Маврово утринава се измерени -6 степени, во Берово, Лазарополе и Крушево -5, во Прилеп и Тетово -2 , во Куманово, Виница,...
МАКЕДОНИЈА

Ребрендиран скијачкиот центар Маврово

Влатко Зорба
Скијачкиот центар Маврово новата скијачка сезона ќе ја стартува ребрендиран како Ресорт Маврово. Според најавите од сопственикот на К.А.К. Доо и директор на Ресорт Маврово,...