Таг : „Медена земја“

Забава МАГАЗИН

Џејми Ли Кертис доби подарок од Атиџе (ФОТО)

Елена Даскалова
Актерката Џејми Ли Кертис беше еден од најгласните поддржувачи на нашата „Медена земја“, без да ги штеди убавите зборови за Атиџе и за целиот тим...
Култура

Град Скопје ќе ги награди „Медените“ со 600 илјади денари

Влатко Зорба
Градот Скопје планира да додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“ кој беше номиниран...
Забава МАГАЗИН

Феникс е фан на Атиџе, а таа сака да одмори од интервјуа и камери

Елена Даскалова
На онлајн прес-конференцијата со екипата од „Медена земја“, кинематографот Самир Љума откри дека Жоакин Феникс, но и Тод Филипс, биле воодушевени од филмот „Медена земја“....
МАКЕДОНИЈА

Ангеловска: 3 милиони денари за екипата Медени

Влатко Зорба
Владата на вечерашната седница одлучи да им додели 3 милиони денари за екипата која го создаде филмот „Медена земја“, сподели министерката за финансии, Нина Ангеловска....
Забава МАГАЗИН

Екипата на „Медена земја“ од Лос Анџелес: Чест беше да бидеме номинирани во две категории

Елена Даскалова
Екипата на „Медена земја“ преку социјалните мрежи ѝ се обрати на македонската и светската публика која ја даде поддршката за филмот. Нивната објава ја пренесуваме...
Забава МАГАЗИН

„Паразит“ го доби Оскарот за Најдобар интернационален филм

Елена Даскалова
„Медена земја“ не го освои Оскарот ниту во втората категорија во која беше номиниран, Најдобар интернационален филм. Во оваа категорија, во силната конкуренција, победи првиот...
Забава МАГАЗИН

Лора Дерн победи во категоријата за женска споредна улога

Елена Даскалова
Лора Дерн го освои Оскарот за Најдобра женска споредна улога во филмот „Приказна за бракот“. И во оваа категорија се покажа дека предвидувањата на обложувалниците...
Забава МАГАЗИН

„Американска фабрика“ го доби Оскарот за Најдобар документарен филм

Елена Даскалова
„Медена земја“, за жал, иако испиша историја на македонската кинематографија, но и на самите Оскари, не успеа да ја добие статуетката за Најдобар документарен филм....
Забава МАГАЗИН

Екипата на „Медена земја“ подготвена за Оскарите

Елена Даскалова
Тамара, Атиџе, Самир, Љубо, Фејми, нашата медена екипа, зачекори на оскаровскиот црвен тепих. Цела Македонија со нетрпение го очекува моментот на прогласување на победниците во...
Политика

Поддршка за „Медена земја“ од владиниот врв (ФОТО)

Влатко Зорба
Напред Honeyland! 🏆🇲🇰 Секогаш да победуваат мудроста, искреноста, скромноста, трпението 🌟💛 Ако сите барем помалку или повеќе успееме да се пронајдеме во Атиџе, верувам дека...