Таг : Мендух Тачи

МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) ДПА на конгрес во полна сала и покрај забраната за јавни собири

Александар Тодески
И покрај забраната за јавни собири на отворено и затворено, како и препораката да се седи на минимум разделечност од 1,5 метри, Демократската партија на...
МАКЕДОНИЈА

Тачи: Албанскиот електорат да гласа за ДПА и СДСМ, гласот за ДУИ е неупотребилв

Александар Тодески
Мислам дека главната битка кај албанскиот електорат се води помеѓу ДПА и СДСМ. Доколку гласот оди кај ДУИ тој е неупотреблив, вели за Утрински Брифинг...
МАКЕДОНИЈА

Тачи: Нема основ за соработка со партии од албанскиот блок, но би разговарале со СДСМ

Александар Тодески
Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи порача дека повеќе е подготвен за разговор со СДСМ отколку со ВМРО ДПМНЕ. Неговата партија денеска во...
МАКЕДОНИЈА

На Мијалков ќе му се суди од почеток за „Титаник 2“

Александар Тодески
Скопскиот Апелационен суд донесе одлука да ги уважи жалбите на обвинетите во случајот „Титаниик 2“ и ја укина првостепената пресуда, информираат од судот. Предметот, како...