Таг : Мицотакис

Регион

Мицотакис го свика Советот за безбедност поради ситуацијата со бегалците

За ситуацијата со бегалците и мигрантите, како на грчко – турската граница кај Еврос, така и на островите во североисточниот дел на Егејското море, грчкиот...
Регион СВЕТ

Мицотакис свика вонреден состанок поради ситуацијата со мигрантите и бегалците од Турција

Во премиерската палата, утрово ќе се одржи вонреден состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со министерот за надворешни работи, министрите и замениците министри за цивилна...
Регион

Мицотакис: Сакам да бидам јасен, никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани

Stefanija Kuzmanovska
Сакам да бидам јасен: никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност, напиша на „Твитер“ грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...
МАКЕДОНИЈА Политика

Мицотакис: Гледам да ги подобрам аспектите на договорот од Преспа кои предизвикуваат проблеми

Предизборно направив сѐ за да го спречам договорот, но и со целосна искреност предупредив дека ако се потпише, ќе биде тешко да се поништи, сега...
Регион

Мицотакис бара земјите од ЕУ да ги прифатат мигрантите

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Киријакос Микотакис ја повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно од грчкиот остров Лезбос. –...
Политика

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Влатко Зорба
Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а...
Регион СВЕТ

Мицотакис-Вучиќ: Се согласивме за потребата да се задржи отворен европскиот пат на земјите од Западен Балкан

Се согласивме за потребата да се задржи отворен европскиот пат на земјите од Западен Балкан, а од моја страна имав можност да ги презентирам грчките...
Регион

Мицотакис на средба со Трамп на 7-ми јануари

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис заминува во Вашингтон на 7-ми јануари за да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп, јави Катимерини. Посетата на Белата куќа...
Политика

Мицотакис: Спречувањето на почетокот на пристапни разговори со С. Македонија е дестабилизирачки фактор за Балканот

Влатко Зорба
Ако се погледне целокупната слика, спречувањето на почетокот на пристапни разговори е дестабилизирачки фактор за Балканот, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервјуто за италијанскиот...
Регион СВЕТ

Мицотакис: Земјите членки на ЕУ не одговорија на барањето да преземат 3.000 малолетни мигранти

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска изјави дека земјите членки на ЕУ не одговориле на барањето да преземат 3.000 малолетни мигранти без придружба кои моментално живеат...