Таг : мигранти

Хроника

Приведени 13 мигранти од Авганистан во близина на село Крупиште

Влатко Зорба
Во близина на селото Крупиште во општина Карбинци откриени се 13 мигранти од Авганистан. МВР денеска соошшти дека мигрантите се забележани во 21:15 часот и...
Хроника

Полицијата спречи нелегален влез на 252 мигранти

Влатко Зорба
Во рамки на оперативната акција „Рефлекс“, полициски службеници од повеќе организациски единици на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спречија влез на...
Хроника

Сузбиена организирана криминална група што криумчарела мигранти, приведени 10 лица (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги, Национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со...
Хроника

МВР со голема полициска акција против криумчари на мигранти

Влатко Зорба
Голема полициска акција на МВР против криумчари на мигранти се одвива во моментов на повеќе локации во земјава. Според информациите, лица осомничени за криумчарење на...
Вести

Ватикан отвора центар за прием на бегалци во Рим

Влатко Зорба
Зграда во Рим, која им припаѓала на монахињите, ќе биде претворена во приемен центар за околу 60 бегалци, изјави денеска свештеникот задолжен за добротворната работа...
Хроника

Во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Влатко Зорба
Во Царинска испостава „Табановце“, полициски службеници од Полициска станица Табановце, вчера во задниот товарен дел на паркирано товарно возило пронашле осум лица мигранти, од кои...
Регион

Повеќе од 240 мигранти на островот Лезбос заразени со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 240 мигранти кои се наоѓаат во привремениот камп на грчкиот остров Лезбос по пожарот во логорот Морија, се заразени со коронавирус, соопшти денеска...
Хроника

Пронајдени 22 мигранти крај железничката пруга Гевгелија – Скопје во Велес

Влатко Зорба
Во Велес синоќа во 20.40 часот покрај железничката пруга Гевгелија– Скопје, полициски службеници пронашле 22 лица мигранти, меѓу кои и двајца малолетници. Според информациите од...
Вести

Германија ќе прифати 1.500 мигранти од грчките острови

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер најавија дека Германија ќе прифати околу 1.500 мигранти од грчките острови. Германската агенција ДПА...