Таг : Министерство за здравство

МАКЕДОНИЈА

Пратениците ќе го бираат предложениот заменик-министер за здравство, Арменд Арслани

Пратениците денеска на пленарна седница ќе го гласаат прелогот на премиерот Зоран Заев за заменик-министер за здравство, стружанецот Арменд Арслани. Тој доаѓа на местото на...
МАКЕДОНИЈА

Алуловска нова директорка на Клиниката за детски болести

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ја назначил Наташа Алуловска за нова директорка на скопската Клиника за детски болести. Таа на оваа позиција доаѓа како...
МАКЕДОНИЈА

Германска и француска фирма влегуваат во потесниот круг за изградба на Клиничкиот центар

Влатко Зорба
Германската „Вамед“ и француската „Бујгес констракшн“ се најсериозните кандидати за изградба на новиот Клинички центар. Четирите компании кои се влезени во претквалификациската фаза се од...
Политика

Министерството за здравство го привршува изготвувањето на Национална листа за трансплантации на бубрези

Влатко Зорба
Министерството за здравство е во финална фаза на изработка на Националната листа за трансплантации на бубрези и до крајот на октомври на листата ќе има...