Таг : Минск

Вести

Протест во Минск: Метрото е затворено, блокиран е интернетот

Влатко Зорба
Десетици илјади луѓе се собраа на улиците во Минск на уште еден протест за „Партизанскиот марш“. Полициски возила и воени камиони има на улиците. Властите...
СВЕТ

Десетици илјади луѓе на улиците во Минск, полицијата користи водени топови и апси

Stefanija Kuzmanovska
Десетици илјади Белоруси излегоа на улиците во Минск во неделата, повторно барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Белоруската полиција за „Франс прес“ изјави...
Вести

Околу 100.000 Белоруси протестираа во Минск, околу 200 се уапсени

Влатко Зорба
Околу 100.000 демонстранти денеска протестираа во Минск, повторно барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Денеска се одржаа протести во уште девет белоруски градови....
Вести

Протести во Минск: Полицијата уапси 53 демонстранти (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Полицијата во Белорусија приведе најмалку 53 лица низ целата земја денес, по протестите против резултатот од претседателските избори минатиот месец. Апсењата се случија кога десетици...
Вести

Минск: Десетици илјади на протест, воени возила на улиците

Влатко Зорба
Илјадници приврзаници на опозицијата се собраа денеска во центарот на Минск на нов протестен марш, од кој бараат заминување од власта на претседателот на Белорусија,...
Вести

Полицијата приведе над 250 жени на протестите во Минск (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Повеќе од 250 жени беа брутално приведени денес на протестите во Минск, вклучувајќи ја и познатата опозициска активистка Нина Бахинскаја. Полицијата го блокираше патот и...
Вести

Протести во Белорусија: Полицијата апси во Минск

Влатко Зорба
Демонстрантите повторно се собраа во главниот град на Белорусија за да протестираат, како што тврдат, за кражбата на изборите и бараа оставка од претседателот Александар...
Вести

Минск: Колесникова уапсена кога се обидувала да ја премине границата

Влатко Зорба
Белоруските државни медиуми пишуваат дека граничарите ја уапсиле лидерката на протестите во Минск, Марија Колесникова, додека таа се обидувала „нелегално“ да ја напушти земјата. Опозициското...