Таг : МИОА

Политика

Манчевски за прекинот на ТВ програмите од операторите: Дали е нешто уставно или не, надлежна институција е Уставниот суд

Влатко Зорба
За тоа дали е нешто уставно или не, надлежна институција е Уставниот суд, порача министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, откако операторите вечерва...
МАКЕДОНИЈА

МИОА: Со прекинот на програмите операторите го прекршија ЗЕК, претплатниците имаат право за надомест на штета

Stefanija Kuzmanovska
Министерството за информатичко општество и администрација во реакција на прекинот на емитувањето на ТВ програмите што го почна вечерва по 18 часот операторите укажа дека...
Политика

Манчевски: Од свои лични и себични побуди, Уставен реши да не се намалуваат платите на функционерите

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на „Телма“ ТВ изјави дека сопствениците на големите компании можеа да издржат барем два-три месеци, имајќи ги...
Политика

Вонредната состојба е на сила до 17 мај, ќе процениме дали има потреба да се продолжува, вели Манчевски

Влатко Зорба
Во однос на вонредната состојба, министерот за информатичко општество и админстрација, Дамјан Манчевски во ТВ 24 изјави дека треба да се следат препораките на здравствените...
Политика

Манчевски за изборите: Нема да направиме ништо што е спротивно на препораките на Комисијата за заразни болести

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски за ТВ 24 изјави дека по препорака на здравставените работници, нивниотот став е дека некаде во средината...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Планот е до 2025 сите градови да бидат покриени со 5Г сигнал

Влатко Зорба
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски за „360 Степени“ изјави дека воведувањето на 5Г технологија во нашата земја се планира целосно да заврши...
МАКЕДОНИЈА

Кумановскиот кризен штаб бара издвојување на Куманово од општите мерки и прогласување карантин со посебни услови

Влатко Зорба
Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово на денешната седница побара од Комисија за заразни болести и Владата да достави епидемиолошка проценка на состојбата...
МАКЕДОНИЈА

МИОА: Не сме надлежни за дозволи за движење за ЈП „Комуналец“

Влатко Зорба
Министерството за информатичко општество и администрација денеска преку соопштение информира дека не е надлежно да издава дозволи во услови на ограничено движење на вработените во...
МАКЕДОНИЈА

Дозволи за движење во полициски час од денеска преку порталот uslugi.gov.mk

Влатко Зорба
Министерството за информатичко општество и администрација од денеска пушти во употреба нова електронска услуга за секој граѓанин да се пријави за потребна дозвола за движење...
МАКЕДОНИЈА

МИОА демантира: Во нашата држава нема пуштено во употреба 5Г мрежа

Од Министерството за информатичко општество и администрација ги демантираа информациите дека деновиве во Северна Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа. – Владата на Република...