Таг : МНР

Политика

Османи: Денес имаме пречка од Бугарија, утре од некоја друга членка на ЕУ, но овој процес бара консензус

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска со актуелниот политички момент и амбиент околу евроинтеграциите на Република Северна Македонија изјави дека наша задача е...
Политика

Димитров: Ветото на Бугарија не е добро ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, ниту за нас

Влатко Зорба
Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива...
Политика

Не можам да предвидам ништо, ниту да го прејудицирам исходот, вели Османи за преговорите Скопје – Софија

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешната прес-конференција изјави дека се уште не може да каже каков ќе биде исходот од разговорите меѓу Скопје...
Политика

Новиот концепт на економска дипломатија ќе биде базиран врз издржана, јасна и прецизна стратегија, вели Османи

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција најави дека РСМ испраќа економски советници во странство, кои ќе дејствуваат во рамките на нашите дипломатско-конзуларни...
Политика

Османи: Подготвен сум да разговарам за сите прашања од државен интерес, но тоа да не биде дел од хистерија во интерес на политички партии

Влатко Зорба
Османи за Бугарија: Немам намера да влегувам во јавна дебата која може да му наштети на овој витален процес Спремен сум денеска да се сретнам...
Политика

Османи: Соседите да бидат моторот, а не кочницата во нашиот процес на интеграција

Влатко Зорба
Ги повикувам нашите европски пријатели да го препознаат моментумот и да не ја пропуштат шансата да се финализира крајот на годината онака извонредно како што...
Политика

Османи: Ќе се допрецизират одредени прашања од Договорот со Бугарија

Влатко Зорба
Работни групи од Северна Македонија и Бугарија на дневна основа работат на надминување на разликите на двете земји во однос на примената на Договорот за...
Политика

Има простор за меѓусебно разбирање по однос на прашањето за Гоце Делчев, смета Османи

Влатко Зорба
За Свети Кирили и Методиј Комисијата има постигнато консензус и дефинитивен текст како да се интерпретира улогата и како да се одбележат заеднички меѓу двете...
Политика

Османи: Очекувам Берлинскиот процес да биде круна на успехот на сите наши напори

Влатко Зорба
Неодржување на првата меѓувладина конференција во декември е неуспех за сите, и за нас и за Бугарија и за германското претседателство, но и за сите...
Политика

Османи се заблагодари за принципиелните ставови што Австрија ги има за европската перспектива на земјава

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари видео средба со федералниот министер за европски и меѓународни работи на Австрија, Александар Шаленберг. Во таа прилика,...