Таг : монструм

МАКЕДОНИЈА

Трајковски за „Монструм“: Добив информација дека околу Велигден ќе се случи инцидент во кој треба да настрадаат невини луѓе

Влатко Зорба
Рочиштето за „Монструм“ продолжи со сослушување на сведокот Зоран Трајковски, вработен во МВР кој во своето сведочење рече дека го познава само Хаки Азири. „Хаки...
МАКЕДОНИЈА

Џафери за „Монструм“: Немав контакт со роднините на обвинетите

Влатко Зорба
Во продолжение на рочиштето за предметот Монтрум сведочи поранешниот вицепремиер, Муса Џафери. Тој во сведоењето потенцираше дека за петкратното убиство кај Смилковското Езеро бил информиран...
МАКЕДОНИЈА

Таткото на Тричковски кон Беџети: Точно ли е дека сте добиле шамар од Асани поради екстрадиијата на обвинетите?

Влатко Зорба
„Дали е точно дека Бекир Асани од ДУИ ви удрил шамар затоа што ја потпишавте екстрадицијата за двајцата обвинети Африм Исмаиловиќ и Алил Демири“, праша...
МАКЕДОНИЈА

Беџети за „Монструм“: Ги презедов сите дејствија кои беа во моја надлежност

Берта Китинска
Во Кривичниот суд Скоје денеска продожува судењето за предметот „Монструм“. Прв кој сведочи на денешното рочиште е поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на...
МАКЕДОНИЈА

Блерим Беџети и Муса Џафери сведоци во „Монструм”

Поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, предвидено е денеска да сведочи на рочиштето за случајот „Монструм”. Како сведок на...
МАКЕДОНИЈА

Алексовски: Од Заев побарав да престане да ми го злоупотребува името за „Монструм“

Влатко Зорба
По екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, разузнавачот Синиша Алексовски сведочи во случајот „Монструм“. Алексовски изјави дека за случајот бил известен од телохранителот на сопругата...
МАКЕДОНИЈА

Мијалков за „Монструм“: Не се сеќавам дека сум превзел нешто за екстрадицијата на обвинетите

Влатко Зорба
Во Кривичниот за случајот „Монструм“ денеска сведочат Сашо Мијалков, Блерим Беџети, Муса Џафери и Синиша Алексовски. Како прв сведок сведочи Сашо Мијалков кој објаснува кога...
МАКЕДОНИЈА

Бајрами: Надвор од договореното, Јанкулоска ги осуди приведените за „Монструм“

Влатко Зорба
Јавниот обвинител и претседател на Комисијата за следење на изборни нерегуларниост поврзани со изборите, Џелал Бајрами, во своето сведочење за случајот „Монструм“ истакна дека на...
МАКЕДОНИЈА

Османи: Го посетив семејството на Азири во својство на портпарол на ДУИ

Влатко Зорба
Вториот сведок на денешното рочиште за случајот „Монструм“, вицепремиерот Бујар Османи, пред судот изјави дека за настанот разбрал од телевизија наредниот ден. На прашањето на...
МАКЕДОНИЈА

Сите бевме исплашени да не ескалира ситуацијата и да дојде до судир, сведочи Ахмети во „Монструм“

Влатко Зорба
На денешното рочиште за предметот „Монструм“ прв сведок е лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На прашањето од судијта кога и како разбрал за овој грозоморен...