Таг : Музика

Забава МАГАЗИН

Музички ѕвезди кои пееле на свадби

За подготовка на свадба потребни се многу припреми и планирања, а една од важните работи е изборот на бендот. Работите стануваат позабавни доколку не сте...
Забава МАГАЗИН

Ед Ширан ќе прави пауза од музиката за да „поживее малку“

Елена Даскалова
Ед Ширан најавува дека ќе ја започне својата добро заслужена пауза од музиката и социјалните мрежи, по турнејата за албумот „Divide“. Објавата на Инстаграм ја...
Забава МАГАЗИН

Ед Ширан прогласен за уметник на деценијата во Велика Британија

Елена Даскалова
Велика Британија го прогласи Ед Ширан за уметник на деценијата, според организацијата за топ-листи „Official Charts Company“. Тој во изминатите 10 години се задржа на...
Забава МАГАЗИН

Почина Мари Фредриксон, пејачката на групата Roxette

Елена Даскалова
Мари Фредриксон, вокалот на една од најпознатите шведски и светски групи Roxette, почина на 9 декември, на возраст од 61 година, објавија швбедските медиуми. „Мари...
МАГАЗИН

Каква музика го инспирира Леброн Џејмс?

Влатко Зорба
Леброн Џејмс и музичката платформа „Пандора“ ексклузивно ја објавија плејлистата на суперѕвездата. Платформата е наменета само за американски корисници. На списокот се наоѓаат 36 песни...
Забава МАГАЗИН

Ова е најслушаната песна во последните 10 години

Сервисот за стримање на музика Spotify ја објави листата со најслушани песни, албуми и изведувачи во последните 10 години, а открија дека изведувачот чија музика...
Забава МАГАЗИН

Тина Тарнер наполни 80 години: 5 нејзини најмоќни цитати

Елена Даскалова
Тина Тарнер, еден од најмоќните вокали во последниов век, која е инспирација и пример за многу нејзини колеги и соработници, денеска, на 26 ноември, наполни...
Технологија

Amazon лансира бесплатен стриминг на музика и за Android, iOS и Fire TV

Влатко Зорба
Amazon објави дека ја проширува својата бесплатна услуга за стриминг на музика, која вклучува реклами и веќе нема да биде достапна само преку уредите Alexa....
Забава МАГАЗИН

Тејлор Свифт доби дозвола да ги пее своите стари хитови

Елена Даскалова
По неколку месеци голгота во правните лавиринти, Тејлор Свифт конечно има добри вести за своите обожаватели – таа добила дозвола да ги пее и старите...
Забава МАГАЗИН

Зошто Тејлор Свифт веќе не смее да ги изведува своите песни?

Елена Даскалова
Настапот на Тејлор Свифт на Американските музички награди е доведен во прашање поради забраната да ги пее песните кои самата ги напишала. Исто, неизвесен е...