Таг : население

СВЕТ

Истражување во Англија: Околу 7% од населението било заразено со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Околу 7% од луѓето во Англија биле заразени со коронавирусот, според резултатите од тестот за антитела на случаен примерок на домаќинства. Според Канцеларијата за национална...
СВЕТ

Данска: 1,1 процент од населението има антитела на КОВИД-19

Stefanija Kuzmanovska
После разочарувачките резултати од тестирањето на населението во Шведска за антитела против коронавирусот, кои покажуваат дека ваквите антитела се присутни во низок процент од населението...
ЕУ

ЕУ: Населението мора да биде подготвено за излегување од изолација

Stefanija Kuzmanovska
Европскиот центар за превенција и контрола на болести предупреди денес дека ќе биде неопходно да се управуваат очекувањата на населението при постепено ублажување на мерките...
МАКЕДОНИЈА

Почнува скринингот на населението во Дебар

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека почнува скринингот на имунитетот на населението во Дебар, нешто што во следниот период веројатно треба да се...
Политика

Почна да функционира Централниот регистар на население, ќе биде помошна алатка за претстојниот попис

Влатко Зорба
Граѓаните ќе добијат електронски идентитет и поедноставен пристап до електронски услуги, а нивните податоци ќе се разменуават побргу и поефикасно помеѓу институциите со Централниот регистар...