Таг : Невреме

СВЕТ

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан

Stefanija Kuzmanovska
Најмалку 20 лица, меѓу кои 14 деца, загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан, каде што се урнати повеќе куќи, соопшти денеска локалната...
МАКЕДОНИЈА

МЕПСО: Забележани се дополнителни оштетувања на фасадата кои се опасност по безбедноста на луѓето

Берта Китинска
Минатонеделното невреме кое го зафати Скопје уништи дел од фасадата на МЕПСО. Во изјава за Стандард од АД МЕПСО истакнаа дека вештачењето е во тек,...
Хроника

Едно лице е повредено во синоќешното невреме во Скопје

Берта Китинска
Во синоќешното невреме во Скопје е повредено едно лице, а најголема штета е направена  на  кровот во средното хемиско училиште  Марија Кири Склодовска и во...
МАКЕДОНИЈА

Поддршка за оштетените од невремето во Карпош

Берта Китинска
Во текот на целата ноќ и утринава, комуналните служби на Општина Карпош и јавните градски претпријатија работат на отстранување на последиците од вчерашното невреме, поточно...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Силното невреме во Скопје, откорна покриви од згради (ГАЛЕРИЈА)

Берта Китинска
По синоќешното невреме, при што ветерот откорна неколку кровови и дрвја, екипите на Град Скопје до раните утински часови ги расчистуваа улиците. Силниот ветер кој...
СВЕТ

Штетата од невремето Кјара ќе го чини британското осигурување околу 200 милиони фунти

Stefanija Kuzmanovska
Штетата предизвикана од невремето Кјара што ја погоди Велика Британија на почетокот на февруари ќе ги чини осигурителните компании околу 200 милиони фунти, пишува „Гардијан“....
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје апелира: Поради силниот ветер граѓаните да се воздржат од излегување надвор

Берта Китинска
Силно невреме вечерва го зафати Скопје со удари на ветар од над 100 километри на час. По топлиот февруарски ден, силно невреме вечерва го зафати...