Таг : Никола Груевски

МАКЕДОНИЈА

Мицкоски ниту вчера не сакаше да се дистанцира од Груевски

Александар Тодески
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вчерашнит ТВ дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, покажа дека се уште нема намера да се дистанцира...
МАКЕДОНИЈА

ВИДЕО: Како Груевски повика на протести еден ден пред почетокот на „За заедничка Македонија“

Избеганиот експремиер Никола Груевски денеска преку својот Фејсбук профил го коментираше обвинението за организаторите на 27 април, на чија листа се најде и самиот тој,...
МАКЕДОНИЈА

Груевски: Македонија мора да се придвижи напред, повторно да стане силна

Избеганиот експремиер Никола Груевски преку Фејсбук повторно ги коментираше политичките состојби во државата. На крајот на политичкиот статус, тој го честиташе и големиот верски празник...
МАКЕДОНИЈА

Рамковски: Само гробот е полош од затворот

Александар Тодески
Сопственикот на згаснатата А1 телевизија, Велија Рамковски на панел дискусијата на „Цивил“ насловена како „Жртви на режимот“ зборуваше времето поминато во затворот, но и за...
МАКЕДОНИЈА

Јанакиески за Космос: Објектот е дивоградба, гарантирам за тоа

Александар Тодески
По неколку неуспешни обиди на адвокатите на обвинетите во случајот „ТНТ’, кои ги добија по службена должност откако нивните довчерашни адвокати не се појавија на...
МАКЕДОНИЈА

Груевски една година во Унгарија, дома го чекаат затворска казна и низа пресуди

„Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе остане...
МАКЕДОНИЈА

Судењето за „Насилство пред општина Центар“ вратено од почеток

Влатко Зорба
Три години откако Специјалното јавно обвинителство го поднесе обвинението познато како „Насилство пред Општина Центар“, денеска судењето почна од почеток, бидејќи помеѓу последното и денешното...