Таг : Нотр Дам

Вести

Реконструкцијата на Нотр Дам почнува во јануари 2021 година

Влатко Зорба
Надбискупот Мишел Опети потврди дека работите за реконструкција на катедралата Нотр Дам, која делумно беше уништена во пожар во 2019 година, може да започнат „во...
СВЕТ

Годишнина од пожарот во Нотр Дам, обновувањето во сенка на епидемијата

Stefanija Kuzmanovska
Помина една година откако пожар ја уништи познатата катедрала Нор Дам во Париз. Реставрацијата е голем предизвик и работата во моментов е суспендирана поради коронавирусот....
ЕУ СВЕТ

За првпат по два века Нотр Дам нема да одржи божиќна полноќна миса

Француската катедрала Нотр Дам оваа година нема да одржи божиќна полноќна миса, што е првпат за повеќе од два века. Во катедралата, која во април...
СВЕТ

Пожарот во Нотр Дам најтвитан настан за 2019

Елена Даскалова
Пожарот што избувна во катедралата Нотр Дам во април оваа година предизвика трајна материјална и историска штета, а во исто време предизвика и најбурни реакции...