Таг : ОБСЕ

Политика

Ден пред стартот на кампањата: ОДИХР ја почна Мисијата, партиите во полн залет

На еден ден пред официјалниот почеток на предизборната кампања за предвремените парламентарни избори закажани за 15 јули, Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови...
Политика

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за три дена во земјава, од 22 јуни целосно функционална за следење на изборите

За три дена, односно на 19 јуни во земјава пристигнува набљудувачкиот тим на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, кој ќе биде подготвен за работа од 22 јуни,...
Политика

Набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР доаѓаат на 19 јуни во Македонија?

ОБСЕ/ОДИХР  на својата официјална страница објави конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули годинава. Во објавата...
МАКЕДОНИЈА

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

Влатко Зорба
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе доделува пакети со заштитна опрема и средства за дезинфекција на...
МАКЕДОНИЈА

Со 250 краткорочни набљудувачи ОБСЕ-ОДИХР ќе го следи денот на изборите

Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР) со 250 краткорочни набљудувачи на денот на изборите, но и со претставници на парламентарните собранија...
МАКЕДОНИЈА

Ѓорчев, Шахпаска и Исмаили на Зимската сесија на ПС на ОБСЕ

Stefanija Kuzmanovska
Пратениците Владимир Ѓорчев, Јагода Шахпаска и Реџаиљ Исмаили, членови на Делегацијата на македонското Собрание во ПС на ОБСЕ денеска и утре во Виена ќе учествуваат...
Регион СВЕТ

Рама како претседавач на ОБСE: Патувањето на Албанија кон промени, без ОБСЕ, би било невозможно

Никола Поповски
Албанскиот премиер Еди Рама во својот прв говор во Виена, како претседавач на ОБСЕ, изјави дека ова е извонреден историски момент за неговата земја. При...
МАКЕДОНИЈА

Мисијата на ОБСЕ во Скопје изразува осуда на сите форми на расизам, антисемитизам и нетолеранција

Мисијата на ОБСЕ во Скопје изразува осуда на сите форми на расизам, антисемитизам и нетолеранција. Мисијата, на својата официјална страница на Фејсбук, ги повикува членовите...
Регион СВЕТ

Албанија го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020

Албанија денеска и официјално од Словачка го презеде претседавањето со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за 2020 година. Албанската мисија во Виена...