Таг : обвинителство

Регион

Тачи го напушти обвинителството без коментар, сослушувањето продолжува утре

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска го заврши вториот ден од распитот во Обвинителството на Специјалниот суд во Хаг, а неговото сослушување ќе продолжи утре....
МАКЕДОНИЈА

Обвинителката Ристоска: Последниот работен ден на СЈО е горчливo сладок ден

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска синоќа на социјалните мрежи , по повод последниот рaботен ден, моментот го опиша како горчиво -сладок. -Горчлив е...
Политика

Обвинителството ја отфрли кривичната против Димитриевски

Влатко Зорба
Кумановското јавно обвинителство ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Кумановo, Максим Димитриевски за непостапување според здравствените прописи поради тоа што не се утврдени елементи...
МАКЕДОНИЈА

Никој нема да одговара за смртта на планинарите кај Кајмакчалан, случајот затворен како несреќа

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава по предмет оформен по допрен глас против едно лице за кривични дела „несовесно работење...
Хроника

Обвинителството предлага казна од 10.000 евра за Нина Цаца-Биљановска

Основното јавно обвинителство Скопје предлага поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ – Скопје, која е обвинета за кривично...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството отвори предмет за масовниот собир на верници во Струга

Струшкото обвинителство отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата одржана на...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството со 500 пријави за лица кои не ги почитувале мерките

Влатко Зорба
Јавното обвинителство поднело кривични пријави против повеќе од 500 лица за непочитување на мерките за спречување или сузбивање на болеста КОВИД-19. Само во Скопје се...
Хроника

Обвинителството бара вкупно 5 илјади евра казна за две лица од Прилеп кои не ги почитувале мерките

Влатко Зорба
Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе предлози за издавање казнени налози против две лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга која беше позитивна на коронавирус

Влатко Зорба
Основното јавно обвинителство Охрид по информациите во јавноста, отвори предмет по допрен глас за смртта на лице од Струга, жена на возраст од 66 години...
Политика

Костадинов ги достави до Обвинителството документите за работењето на Мицкоски во ЕЛЕМ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Како што најавивме деновиве, документите кои што беа доставени до нас како партија , а кои што сме уверени дека претставуваат сериозни индиции за сторено...