Таг : ОЈО

МАКЕДОНИЈА

Обвинителството бара парични казни од 150.000 денари за случајот „Боемска“

Берта Китинска
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против две физички лица и едно правно лице во случајот „Боемска“. Станува...
Хроника

ОЈО поднесе обвинение за скопска дилерка на хероин

Берта Китинска
Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 39-годишна жена за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Како што информираат од...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството отфрли четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица...
Хроника

Доставено известување до ОЈО во врска со инцидентите со навивачите

Влатко Зорба
СВР Скопје денеска до надлежното јавно обвинителство достави соодветно известување во врска со инцидентите во кои беа инволвирани навивачките групи во скопски Центар и во...
Политика

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање да е транспарентна и неселективна

Влатко Зорба
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното Јавно Обвинителство во која информираат дека е отворена истрага за платеното политичко рекламирање од...
МАКЕДОНИЈА

Казни од по 2.500 евра, организирале веселби во време на пандемија

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против две лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија...
Хроника

Тешка сообраќајка на патот Прилеп – Битола, загина 36-годишна жена

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, заедно со екипа на крим-техника од МВР ОВР Прилеп, извршија увид на патот Прилеп – Битола, каде...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителство Скопје: Нема основа за постапување по известувањето на Чулев за ОТА и АНБ

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавнообвинителска интервенција во поглед на поднесеното писмено известување од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе...
Политика

ОЈО отвори предмет за ФБ статус објавен од лидер на политичка партија​

Влатко Зорба
Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за статус на социјалната мрежа Фејсбук, објавен од лидер на политичка партија, по пристигнато известување од Секторот за компјутерски...
МАКЕДОНИЈА

Физички нападнат маж во Дебреше, бил виден како растура флаери од автомобил

До овој момент, од почетокот на гласањето во oсновните јавни обвинителства, како и во Комисијата за следење на изборни нерегуларности и преку електронската адреса [email protected]