Таг : ОН

Вести

На светот му се заканува библиски глад поради пандемијата, велат од ОН

Влатко Зорба
Милиони низ целиот свет веќе во голем степен се потпираат на помош за храна за да преживеат, предупреди Светската програма за храна на Обединетите нации...
Вести

Гутереш: Светот се соочува со епидемија на дезинформации

Влатко Зорба
Светот се соочува со „опасна епидемија на дезинформации“ за коронавирусот, при што се шират штетни здравствени совети, теории на заговор и омраза, предупреди Генералниот секретар...
Вести

Комесар на ОН: Пандемијата не смее да биде „карт-бланш“ за кршење на човековите права

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус не смее да биде „карт-бланш“ за кршење на човековите права, предупреди Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Башле, кој ги...
Политика

Заев: Пред 27 години нашата државност, посебност, нашиот идентитет и култура беа признаени од целиот свет

Влатко Зорба
„Република Северна Македонија 27 години членка на ООН. На денешен ден се навршуваат 27 години од нашето членство во Организацијата на Обедитените Нации, најголемата и...
СВЕТ

Советот за безбедност на ОН во четврток ќе разговара за пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ќе го информира Советот за безбедност во четврток за прв пат, зад затворени врати, за пандемијата од коронавирусот. Најмоќното...
Вести

Гутереш: Застрашувачки зголемен бројот на случаи на семејно насилство во светот

Влатко Зорба
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди во видео порака за „застрашувачко глобално зголемување“ на семејното насилство во кризата со коронавирусот и ги повика владите...
Политика

ООН го демантира Николоски: Немаме издадено проценки за спроведување на мерки за Ковид 19

ООН јавно ги демантираше лажните вести на Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ. Николовски на прес конференцијата рече дека, согласно јавно достапните електронски податоци од Обединетите...
Вести СВЕТ

ОН: Пандемијата на Ковид-19 може да затвори 25 милиони работни места

Пандемијата на Ковид-19 значително ќе ја зголеми глобалната невработеност, присилувајќи приближно 25 милиони луѓе да останат без работа, соопштија денеска Обединетите нации. „Економската и трудовата...
Регион

Јеремиќ: Вучиќ се договорил за членството на Косово во ОН

Влатко Зорба
Претседателот на Народната партија на Србија, Вук Јеремиќ, рече во Вашингтон дека српскиот претседател Александар Вучиќ „се согласил за членство на Косово во Обединетите нации...
СВЕТ

Поранешниот генерален секретар на ОН почина на 100-годишна возраст

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Хавиер Перез де Куељар почина на 100-годишна возраст, соопшти ОН. Перуанскиот политичар беше генерален секретар на ОН два мандата,...