Таг : Операција

МАКЕДОНИЈА

Филипче: Заедно со колегите извршивме успешна операција на 29-годишна пациентка

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук објави фотографии од операционата сала каде заедно со своите колеги извршија успешна операција кај дваесет и деветгодишна...
МАКЕДОНИЈА

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ’рбетниот столб

Берта Китинска
На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) првпат е извршена нова хируршка интервенција за перкутано поставување педикуларен...
Авто/мото

Маркез успешно опериран, се подготвува да се врати на патеката

Влатко Зорба
Шампионот на МотоГП, Марк Маркез, бил успешно опериран по падот изминатиот викенд на патеката во Херез. Шпанецот заработи скршеница на раката и мораше да биде...
МАГАЗИН

Позната манекенка доживеа хорор во болница – за време на операција на мозокот се разбудила од анестезија

Stefanija Kuzmanovska
Моделот со австралиско потекло, Емили Сирс, доживеа вистинска драма кога лекарите ја разбудија од анестезија за време на тешка операција на мозокот. Откако имала напад...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Дохчев: За жал кај еден од двајцата пациенти е отфрлен пресадениот бубрег

За жал вчера едниот трансплантиран бубрег не профункционира и моравме да го извадиме, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Д-р Сашо Дохчев, директор на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Иван е буден и се чуствува добро

„Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја...
СВЕТ

Британски медиуми: Дали е во тек операција „Инфекција – 2“?

Stefanija Kuzmanovska
И Кремљ овој пат не ја пропушти можноста да побара политичка корист искористувајќи ја пандемијата „Коронавирус“. Оваа позиција ги здружува водечките западни специјалисти пред британските...
Забава МАГАЗИН

Се опоравува српската водителка која остана без рака

Година дена по стравичната сообраќајна несреќа во која автобус ѝ ја откина раката на српската вотиделка Деа Ѓурѓевиќ се случи нешто прекрасно. Русокосата водителка минатиот...