Таг : Операција

МАКЕДОНИЈА

Д-р Дохчев: За жал кај еден од двајцата пациенти е отфрлен пресадениот бубрег

За жал вчера едниот трансплантиран бубрег не профункционира и моравме да го извадиме, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Д-р Сашо Дохчев, директор на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Иван е буден и се чуствува добро

„Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја...
СВЕТ

Британски медиуми: Дали е во тек операција „Инфекција – 2“?

Stefanija Kuzmanovska
И Кремљ овој пат не ја пропушти можноста да побара политичка корист искористувајќи ја пандемијата „Коронавирус“. Оваа позиција ги здружува водечките западни специјалисти пред британските...
Забава МАГАЗИН

Се опоравува српската водителка која остана без рака

Година дена по стравичната сообраќајна несреќа во која автобус ѝ ја откина раката на српската вотиделка Деа Ѓурѓевиќ се случи нешто прекрасно. Русокосата водителка минатиот...
ВИДЕО/ФОТО МАГАЗИН

Жена свири на виолина додека и прават операција на мозок (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Пациентка во „King’s College“ болницата во Лондон свири на виолина, додека хирурзите и го оперираат мозокот, за да отстранат тумор, јави „Би-Би-Си“. Дагмар Тарнер има...
МАГАЗИН

Пациентка свири на виолина за време на операција на мозокот

Елена Даскалова
Во болницата Кингс во Лондон хирурзите изведувале операција за отстранување на тумор на мозок кај виолинистка која во текот на зафатот свирела. Дагмар Тарнер свирела...
МАКЕДОНИЈА

Операција на вродена срцева мана кај дете со минимална инвазивна техника првпат се изведе во „Аџибадем Систина“

Stefanija Kuzmanovska
Операција на вродена срцева мана кај дете со минимална инвазивна техника се изведе првпат на одделот за детска кардиохирургија при Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Станува...
МАКЕДОНИЈА

Отворена донаторска сметка за двегодишната Анастасија која има потреба од итна операција во Турција

Влатко Зорба
Двегодишната Анастасија од Валандово која се бори со тешка форма на тумор има потреба од итна операција во Република Турција која чини 100.000 евра. Родителите...