Таг : опозиција

МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Ако опозицијата го падне тестот за Законот за ЈО ќе покаже дека е продолжена рака на еден бегалец во Будимпешта

Stefanija Kuzmanovska
Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој...
МАКЕДОНИЈА

Агенцијата за разузнавање: Кај опозицијата да преовладее здравиот разум и да го поддржи предложениот закон за АР

Stefanija Kuzmanovska
Агенцијата за разузнавање денеска излезе со соопштение во кое изразување жалење за неконструктивниот пристап на опозицијата при донесувањето на новиот закон за Агенција за разузнавање....
МАКЕДОНИЈА

Опозицијата бара во дебатата за законот за ЈО да се вклучат експерти и меѓународната заедница

Stefanija Kuzmanovska
ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието за законот за јавно обвинителство. Од партијата велат дека ќе инсистираат на јавна расправа во која ќе...
Политика

СДСМ: Опозицијата ги блокира предлог законските решенија за отпис камати и репрограмирање на долгови

Stefanija Kuzmanovska
ВМРО-ДПМНЕ е против отписот на каматите на долговите што ги имаат граѓаните, затоа на 12 април ќе доживеат нов пораз ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги блокира...
Политика

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво

Влатко Зорба
Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е...
Политика

Костадинов: Опозицијата опструира закони кои значат подобрување на животниот стандард (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов од СДСМ, на обвинувањата од опозицијата дека законите пристигнуваат во голем број и намерата на власта е да...
МАКЕДОНИЈА

Ревизорите испиле кафе во СЈО и си заминале без документи

Александар Тодески
Ревизори влегле во просториите на Специјалното јавно обвинителство, но наместо со документи, од институцијата излегле со празни раце, потврдиле за Локлано вработени во СЈО. Според нив,...
Политика

Милошоски: Граѓаните ќе ја казнат власта поради нарушеното достоинство

Влатко Зорба
Во интервју за Македонското Радио, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски истакна дека бројот на разочарани граѓани од власта кои сакаат нејзина смена е драстично поголем...
Регион

Баша ја честиташе победата на косовската опозиција

Влатко Зорба
Албанската Демократска партија и Социјалистичкото движење за интеграција, упатија честитки до косовската опозиција за победата на вчерашните избори,оценувајќи при тоа дека Косово му покажа на...