Таг : општина Центар

МАКЕДОНИЈА

Општина Центар ги затвори сите отворени детски игралишта

Влатко Зорба
Општина Центар ги затвори сите отворени детски игралишта заради поголема заштита и спречување на КОВИД – 19 (Коронавирус). Покрај новата забрана за собирање на повеќе...
МАКЕДОНИЈА

ЈП ПОЦ, Општина Центар, Скопски пазар и пазарџиите од Зелен пазар постигнаа договор

Stefanija Kuzmanovska
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Васко Кичевски, остварија средба со директорот на Скопски пазар АД Скопје,...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните на општина Центар реагираат: Не сакаме зеленило, сакаме станови за децата

„Зеленилото не е приоритет во овој план, ете ни го Градски парк, сакаме поголеми парцели да им обезбедиме станови на децата“, рекоа граѓани на денешната...
Хроника

Санкционирани 274 непрописно паркирани возила во Општина Центар за една недела

Влатко Зорба
ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционирале 274 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното...
МАКЕДОНИЈА

Општина Центар ќе одвои 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Драч

Влатко Зорба
Општина Центар се приклучува на останатите општини и прва точка на првата наредна седница на Советот, закажана за во вторник, ќе биде доделувањето на парична...
Политика

Богдановиќ: Успеавме да ги расчистиме сите долгови на општината и да ја стабилизиравме сметката (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска даде отчет за сработеното во Општина Центар во изминативе две години. – И со активен мораториум на градби,...
МАКЕДОНИЈА

И општина Центар поднела кривична за катната на „Никофон“

Барокните катни гаражи предвидени во проектот на експремиерот Никола Груевски, „Скопје 2014“ и на месец и половина пред 2020 година ги кренаа центарци на протести....
МАКЕДОНИЈА

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај „Авто Македонија“ целосно ќе ги „загуши“ граѓаните

Ивана Рамаданова
Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша...
МАКЕДОНИЈА

Богановиќ: Државното земјиште во Пролет ќе биде зеленило, ќе направиме и градинка

Државното земјиште кое било предвидено за градба во општина Центар ќе се пренамени во зеленило. Ова го кажа пред советниците градоначалникот на општината, Саша Богдановиќ,...
Политика

Богдановиќ ги слушна поплаките на жителите на Општина Центар

Влатко Зорба
Гласната музика од околните локали, дивите депонии, отпадот, имотно-правните односи и узурпацијата на јавните површини беа главните работи кои жителите на Центар ги споделија со...