Таг : пациенти

МАКЕДОНИЈА

Починаа 4 пациенти заболени од коронавирус, бројот на заболени се искачи на 599 лица

Берта Китинска
На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од...
МАКЕДОНИЈА

Пациентите на домашно лекување со два негативни теста се сметаат за излекувани

Влатко Зорба
За пациентите на домашно лекување важи истиот алгоритам како и за хоспитализираните, односно и тие треба да имаат два негативни теста за да се сметаат...
Вести

Во Лондон изградија болница за 4.000 пациенти за 5 дена (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Британската агенција за јавно здравје со помош на војската изгради болница за 5 дена во конференциската сала „Ексел“ во Лондон, во која можат да се...
АНАЛИЗИ

Речиси две третини од критично болните пациенти со коронавирус имаат прекумерна тежина

Stefanija Kuzmanovska
Речиси две третини од пациентите кои сериозно се разболуваат од коронавирусот имаат прекумерна тежина и скоро 40 проценти се под 60-годишна возраст, открива студија на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Бројката на заболени се споделува и со СЗО, нема простор за манипулација

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конференција посочи дека нема простор за манипулација за бројакта на заболени бидејќи истата се споделува и со Светската...
МАКЕДОНИЈА

Во земјава 201 заболен од Ковид-19, идната недела пристигнуваат респиратори

Вкупно 201 лице во земјава се заболени од коронавирусот. На Клиниката за инфективни болести вчера е испишан еден пациент од Дебар, кој е пратен на...
СВЕТ

Вкупно 840 пациенти со коронавирус во Русија, претежно во Москва

Stefanija Kuzmanovska
Во Русија денеска се пријавени вкупно 840 пациенти со коронавирус, 182 повеќе од средата, соопштија властите. Најмногу заразени има во Москва – 546. Две лица...
АНАЛИЗИ

Коронавирус и Италија: „Како и во секоја војна, избираме кои пациенти ќе ги лекуваме“

Stefanija Kuzmanovska
Лекарите во Италија се наоѓаат во првите редови на борбата против коронавирусот и велат дека мораат да бираат на кои пациенти ќе ги спасат животите,...
МАКЕДОНИЈА

Стабилна е безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа, велат од МВР

Стабилна е безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа. Во изминатото деноноќие на целото подрачје на двете општини каде е прогласена кризна состојба, не...