Таг : пациенти

МАКЕДОНИЈА

Клиника за инфективни болести: Физикална терапија кај пациентите со Ковид-19 за подобрување на психо-физичкото здравје

Tретманот на пациенти болни од Ковид-19 бара мултидисциплинарен и сеопфатен пристап од првата средба со здравствениот работник, па се до неговото заминување. Од Клиника за...
Регион

БиХ: Уште пет жртви на короната, 291 нов пациент

Stefanija Kuzmanovska
Во Босна и Херцеговина беше објавено денес дека во претходните 24 часа се регистрирани пет смртни случаи како резултат на корнавирусот, со што се зголеми...
МАКЕДОНИЈА

Повеќе од половина од 66 новолиценцирани доктори на медицина изразиле желба да работат со ковид пациенти

Влатко Зорба
Шеесет и шест доктори на медицина овој месец го положиле стручниот испит и се стекнале со лиценца за работа од Лекарската комора на Република Северна...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Жан Митрев: Со примена на нова метода, излечени 25 тешко заболени пациенти од Ковид-19

Со примена на еден нов концепт на хемофилтрација, прочистување на крвта досега во клиниката „Жан Митрев” се излечени 25 пациенти кои биле во тешка состојба....
МАКЕДОНИЈА

Починаа три лица заразени од Ковид-19, вкупно број се искачи на 268

Тројца пациенти заразени од Ковид 19 починаа во Градската болница „8 септември“ , информираа од министерството за здравство. Во ГОБ „8 септември“ починаа три лица,...
МАКЕДОНИЈА

Од Ковид 19 починаа двајца пациенти на штипското Инфективно одделение

На Инфективното одделение при Клиничката болница во Штип починаа двајца пациенти со Ковид – 19. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека...
МАКЕДОНИЈА

Двајца пациенти добија бубрези од починатиот донор Динева

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за...
МАКЕДОНИЈА

Клиниките се подготвуваат за прием на редовните пациенти од следната недела

Од следната недела најверојатно ќе бидат во функција клиниките за да можат да ги примаат редовните пациенти, според однапред утврдени протоколи, изјави денеска министерот за...
МАКЕДОНИЈА

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје позитивна на Ковид 19

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (79г), хоспитализирана како сомнителна на ковид-19 на 13 мај, а потврдена позитивна на 15 мај. Во изминатите...