Таг : Пахор

Политика

Заев-Пахор: Словенија продолжува целосно да ја поддржува С. Македонија за полноправното членство во ЕУ

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев денеска придружуван од заменик-претседателот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и претставници од повеќе...
Политика

Македонската страна предложила положување на венци на гробот на Делчев од страна на Пендаровски и Пахор

Влатко Зорба
На новинарско прашање дали посетата на гробот на Гоце Делчев има некаква симболика и дали треба да испрати некаква порака, претседателот на Словенија Борут Пахор...
Политика

Скопје и Софија да најдат компромисно решение, повика Пахор

Влатко Зорба
Северна Македонија и Бугарија да најдат компромисно решение доколку имаат некакви недоразбирања, но тоа да не го доведе во прашање одржувањето на меѓувладината конференција, истакна...
Политика

Пахор: Меѓувладината конференција да се одржи веднаш и без одлагање

Влатко Зорба
Меѓувладината конференција да се одржи веднаш и без одлагање. Ова е приликата што ЕУ не смее да ја пропушти, недвосмилено и директно порача денеска словенечкиот...
Политика

Пахор пречекан во вила „Водно“ со највисоки државни и воени почести

Влатко Зорба
Словенечкиот претседател Борут Пахор којн престојува во дводневна официјакна посета на Северна Македонија, претпладнево во вила „Водно“ беше пречекан од претседателот Стево Пендаровски, со официјална...
Политика

Пахор во официјална посета на С.Македонија

Влатко Зорба
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски....
Политика

Пахор во официјална посета на С.Македонија

Влатко Зорба
Претседателот на Словенија Борут Пахор во петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево...
Регион

Откажан состанокот на претседателите на иницијативата „Брдо-Бриони“

Влатко Зорба
Средбата на претседателите на државите кои учествуваат во иницијативата „Брдо-Бриони“, која требаше да се одржи во понеделник во Брдо кај Крањ, беше откажана од епидемиолошки...
Политика

Пендаровски-Пахор: За Северна Македонија не постои друга алтернатива, освен европската интеграција

Влатко Зорба
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се сретна со неговиот словенечки колега Борут Пахор, во рамките на 4. Регионален младински форум. Како што соопшти...
Регион

Пахор: Проширувањето кон Западен Балкан е важно за безбедноста на ЕУ

Влатко Зорба
Словенечкиот претседател Борут Пахор изјави денеска по состанокот на Вишеградската група во замокот Лани дека го поддржува геополитичкиот приоритет на сегашниот самит, односно поддршка за...