Таг : Палмер

Регион

Палмер: Иднината на Западен Балкан е во регионалната соработка и интеграцијата во европското семејство

Stefanija Kuzmanovska
„Земјите од Западен Балкан разбираат дека нивната економска иднина лежи во регионалната соработка и интеграцијата во европското семејство на народите и успешната економија“, рече Метју...
Регион

Палмер: Црна Гора и Србија треба да разговараат

Најважната порака е дека Србија и Црна Гора треба да разговараат, владите треба да комуницираат и треба да има отворени канали за комуникација, рече заменик-помошникот...
Регион

Палмер: САД веднаш издвоија значителни средства за помош низ целиот свет

Stefanija Kuzmanovska
Кризата со Ковид 19 е трансгранично прашање и приоритет за секоја влада на планетата. САД активно работат заедно со земјите од Западен Балкан, како и...
МАКЕДОНИЈА

Палмер: Очекуваме Северна Македонија да оди напред по патеката на НАТО

Спроведувањето на Договорот од Преспа е клучно за напредокот на Северна Македонија кон членство во Европската Унија и овие работи се испреплетени и меѓусебно се...
Политика

Палмер: Имплементацијата на Преспанскиот договор е клуч за прогресот на С. Македонија кон НАТО и ЕУ

Влатко Зорба
Имплементацијата на Преспанскиот договор е клуч за прогресот на Северна Македонија кон НАТО и кон Европската Унија и овие нешта се испреплетени и взаемно се...
Политика

Вашингтон очекува ЕУ во март да отвори пристапни преговори со Скопје и Тирана, изјави Палмер

Stefanija Kuzmanovska
САД очекуваат Европската унија следниот месец да ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и сметаат дека европскиот пат на двете земји е...
Регион

Палмер: Нормализација на односите Белград-Приштина значи и меѓусебно признавање

Влатко Зорба
Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер нагласи дека САД сакаат да видат целосна нормализација на односите Белград-Приштина, за која како...
Политика

Палмер: САД сакаат Западен Балкан да има европска перспектива

Влатко Зорба
ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион со неотворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, порача денеска од Белград...
МАКЕДОНИЈА

Димитров: Мора да бидеме победници, а не жртви

Александар Тодески
Разговаравме за членството во НАТО, за тоа колку е важно да се отвори и европското поглавје за македонските интереси, меѓутоа и за инетеристе на Вашингтон....