Таг : Папа Франциск

ЕУ СВЕТ

Папата Франциск ја именуваше првата жена на висока должност во Државниот секретаријат

Папата Франциск ја именуваше првата жена на висока должност во Државниот секретаријат , дипломатско и административно седиште во Ватикан во кое доминираат мажите. Италијанската лаикиња...
Вести СВЕТ

Папата Франциск ги повика САД и Иран да избегнат ескалација на насилствата

Папата Франциск денеска ги повика САД и Иран да избегнат ескалација на насилствата и да продолжат со дијалогот за да избегнат поширок конфликт на Блискиот...
Вести

Папата Франциск повика на дијалог и воздржаност по убиството на Касим Сулејмани

Влатко Зорба
Папата Франциск денеска повика на дијалог и воздржаност, два дена по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. На денешната молитва во Ватикан, Папата...
Вести

Папата Франциск од Нагасаки побара од светските лидери забрана за нуклеарното оружје

Влатко Зорба
Папата Франциск денеска во Нагасаки од светските лидери побара да се откажат од нуклеарното оружје и доктрината на застрашување од времето на Студената војна, истакнувајќи...
ЕУ СВЕТ

Папата Франциск го именува за ватикански министер за економија шпанскиот језуит Хуан Антонио Герера Алвес

Папата Франциск го именува за ватиканскиот министер за економија шпанскиот језуит Хуан Антонио Герера Алвес. Тој доаѓа на местото на кардиналот Џон Пел, кој во...