Таг : парк

Хроника

Обид за силување кај фонтаната во Градскиот парк

Берта Китинска
Вчера во 14.13 часот во Полициската станица Центар, 23-годишна девојка од Скопје пријавила дека во близина на фонтаната во Градски парк, машко лице се обидело...
Хроника

Осумнаесетгодишник ранет со остар предмет во Жена-парк во Тетово

Берта Китинска
Осумнаесетгодишен тетовец е ранет со остар предмет синоќа околу 23 часот во Жена-парк во Тетово, откако имал вербална расправија со две лица. Повредениот е хоспитализиран...
Скопје

На местото на Универзална сала ќе биде поставена летна сцена и парк

Град Скопје објави конкурс за избор на идејно решение за парк на местото на Универзална сала. Откако Асоцијацијата на архитекти на Македонија предложи новата Универзална...
Скопје

ФОТО: Со донација од Халкбанк реновирани сите 19 мостови во вториот дел на Градски парк

Берта Китинска
Во Градскиот парк во Скопје денеска се официјализираше завршувањето на проектот за реновирање на 19 пешачки мостови. Овој проект беше изведен како донација од Халкбанк...
Скопје

Скопје ЗОО ќе добие Авантуристички адреналински

Скопската Зоолошка градина добива Авантуристички адреналински парк. Авантура паркот е донација од Агенцијата за млади и спорт, со цел рекреација, спортување и забава за деца...
Хроника

Дедо им се заканувал на внуците врзувајќи ги за дрво и удирајќи ги со дрвена палка во Градски парк

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Д.(46) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на малолетно лице“. „На...
Скопје

Зеленило и клупи за седење во спортско-адреналинскиот парк во Карпош

Општина Карпош соопшти  дека се преземаат финалните активности за конечниот изглед на Спортско – адреналинскиот парк кај Алпинистичката карпа, долж Кејот на реката Вардар, во...
Скопје

ФОТО: Финишира изградбата на адреналинскиот парк во Карпош покрај кејот на Вардар

Во финална фаза е изведбата на детското игралиште, како и спортските терени за фудбал и одбојка на песок, кои се изведуваат во рамки на Спортско...
МАКЕДОНИЈА

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

„Студија за валоризација на Шар Планина“ е клучниот документ од речиси 700 страници што беше завршен во март 2020 година, по што постапката за прогласување...