Таг : парк

Скопје

ФОТО: Финишира изградбата на адреналинскиот парк во Карпош покрај кејот на Вардар

Во финална фаза е изведбата на детското игралиште, како и спортските терени за фудбал и одбојка на песок, кои се изведуваат во рамки на Спортско...
МАКЕДОНИЈА

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

„Студија за валоризација на Шар Планина“ е клучниот документ од речиси 700 страници што беше завршен во март 2020 година, по што постапката за прогласување...
МАКЕДОНИЈА

Во Битола започна првата фаза од проектот „Еко офанзива“, нови паркови и уредување на постоечките

Stefanija Kuzmanovska
Со шест комплетно нови паркови и со дополнителна комунална опрема, хортикултурно уредување и поставување на нови детски реквизити во останатите паркови, започна првата фаза од...
МАКЕДОНИЈА

Карпошани ќе добијат нов парк со фитнес дел и детско игралиште

Започнаа изведбените – теренски активности за новиот зелен и спортско – рекреативен центар, во кој се предвидува ново зеленило, фитнес дел, а во завршна фаза...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Нов парк со зеленило на местото на депонијата кај скопската железничка станица

Берта Китинска
Нов парк никна на местото на депонијата кај скопската железничка станица. Локација што повеќе од 20 години беше дива депонија прерасна во нова зелена површина...
МАКЕДОНИЈА

Се реконструираат сите мостови во Градскиот парк во Скопје

Берта Китинска
За првпат по неколку децении, Град Скопје со донација од Халкбанк целосно ќе ги реконструира сите 19 пешачки мостови во вториот дел од Градскиот парк....
МАКЕДОНИЈА

Наградени трудови за идејно решение за паркот во Карпош (ФОТО)

Влатко Зорба
Новиот градски парк што започна да се создава крај реката Вардар во Карпош 4, наскоро ќе започне да го добива својот препознатлив лик, информираат од...
МАКЕДОНИЈА

Се расчистува просторот за нов парк во Карпош

Продолжуваат интензивните активности за расчистување и рамнење на теренот за изведба на големиот парк во Карпош, спроти населбата Карпош 4, во должина на булевар „Илинден“....
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Меѓу Аеродром и Центар ќе никне мал парк со детско игралиште

Берта Китинска
Градоначалникот Петре Шилегов го посети местото каде што до пред неколку дена имаше дива депонија којашто го нагрдуваше овој дел на Скопје. Во непосредна близина...