Таг : Парламент

СВЕТ

Џереми Корбин повеќе нема да ги претставува лабуристите во британскиот парламент

Stefanija Kuzmanovska
Лидерот на британската опозиција во средата објави дека нивниот поранешен челник Џереми Корбин повеќе нема да биде пратеник на Лабуристичката партија во британскиот парламент, туку...
ЕУ МАКЕДОНИЈА Регион

Захариева: Луѓето во С. Македонија живеат во „тоталитаризам“

„Ние не можеме да се согласиме на одржување на првата меѓувладина конференција и на старт на преговорите за членство со Северна Македонија, се додека не...
Политика

Заев и Османи на работна вечера со германските парламентарци

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи, вечерва имаше работна вечера со пратениците во германскиот Бундестаг Нилс Шмит од СПД и...
МАКЕДОНИЈА

Ибраими: Не е прекршен деловникот со пеењето на албанската химна на 27 април

Берта Китинска
Поранешниот пратеник Зекирија Ибраими  денеска во Кривичниот суд во Скопје сведочеше за настаните од 27 април 2017 година во македонското Собрание. -Моја лична одлука беше...
Регион

Дачиќ за новата функција: Чест е да се биде шеф на парламентот

Stefanija Kuzmanovska
За секој државотворен политичар, најголема чест е да биде шеф на највисокото претставничко тело и носител на уставната и законодавната власт во Република Србија, изјави...
Политика

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ прави напори за формирање ново парламентарно мнозинство

Влатко Зорба
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Енке Холштајн, на која разговарале за актуелната политичка состојба, изборите и...
Регион

Милановиќ: Не одам во Собранието затоа што парламентот е независен

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска соопшти дека причината поради која тој нема намера да присуствува на конститутивната седница на Собранието е исклучиво во доменот...
МАКЕДОНИЈА

Koи одлуки ги носи Парламентот, каква моќ имаат пратениците?

Берта Китинска
Изборите претставуваат најосновна и единствена карактеристика на демократијата. Ниту еден друг режим не ја препушта одлуката за политичкото водство на оние коишто се првенствено засегнати од владејачкиот систем...
Вести

Пратеник од украинскиот парламент пронајден мртов со прострелна рана во главата

Украинскиот пратеник Валери Давиденко беше пронајден мртов во својата канцеларија со прострелна рана во главата, изјави заменик-министерот за внатрешни работи Антон Герашченко. Герашченко напиша на...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Борбата за повеќе права и еднакви можности треба да продолжи

Борбата за повеќе права и еднакви можности треба да продолжи додека и најранливите меѓу нас не ги уживаат основните човекови права и не прифатиме дека...