Таг : Парламент

Вести

Пратеник од украинскиот парламент пронајден мртов со прострелна рана во главата

Украинскиот пратеник Валери Давиденко беше пронајден мртов во својата канцеларија со прострелна рана во главата, изјави заменик-министерот за внатрешни работи Антон Герашченко. Герашченко напиша на...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Борбата за повеќе права и еднакви можности треба да продолжи

Борбата за повеќе права и еднакви можности треба да продолжи додека и најранливите меѓу нас не ги уживаат основните човекови права и не прифатиме дека...
Политика

СДСМ ќе поднесе иницијативата за повторно ставање во функција на Парламентот, Џафери чека да го види предлогот

Берта Китинска
Пратеници на СДСМ се очекува денеска до Собранието да ја достават иницијативата за повторно ставање во фунцкија на законодавниот дом, што се самораспушти на 16...
МАКЕДОНИЈА

Иницијативата на СДСМ за повторно собирање на Парламентот потпишана од триесетина пратеници

Stefanija Kuzmanovska
Триесетина пратеници од СДСМ, НСДП, независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и ДПА се потпишани на иницијативата на пратеничката група на СДСМ...
МАКЕДОНИЈА

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за распуштањето на Парламентот

Берта Китинска
Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија. Од Уставниот...
МАКЕДОНИЈА

Холандскиот парламент в четврток ќе дебатира за проширувањето

Холандските пратеници од комисијата за европски прашања на петти март ќе разговара за проширувањето кон западниот Балкан, информира холандскиот парламент. Станува збор за „процедурална средба“...
МАКЕДОНИЈА

„Жан Моне“ процес – Последен обид за промени во Деловникот пред распуштање на Парламентот

Stefanija Kuzmanovska
Известувачот на Европскиот парламент за земјава, Илхан Ќучук, и европратениците Андреас Шиедер и Марион Валсман во петок и во сабота во Собранието на Република С....
Регион

Инциденти во парламентот на Црна Гора, уапсени пратеници на Демократски фронт (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Црногорското собрание го донесе законот за слобода на религија рано утрово, а седницата беше обележана со инциденти, фрлање со шишиња, кршење на озвучувањето, обид за...
Политика

ДС: Една изборна единица, за составот на Парламентот да биде реален одраз на волјата на граѓаните

Влатко Зорба
Демократскиот сојуз смета дека Македонија мора да биде една изборна единица за секој глас да има иста тежина. „Анализата што ја направи Демократскиот сојуз, недвосмислено...
Вести

Џонсон ќе побара поддршка од Парламентот за договор со ЕУ

Влатко Зорба
Британскиот премиер Борис Џонсонсон ќе побара од парламентот да поддржи секаков договор за Брегзит постигнат со ЕУ во рок од 24 часа, дознава „Тајмс“. Џонсон...