Таг : партии

Политика

СДСМ го поддржува предлогот да се укине финансирањето на партиите

Влатко Зорба
„СДСМ како одговорна партија во овие сериозни времиња и предизвици за сите нас како граѓани. Го поддржуваме предлогот на министерката за правда Рената Дескоска затоа...
МАКЕДОНИЈА

Лидрите ќе бараат нов датум за избори и правна основа да заседава Собранието

Зоран Заев, Христијан Мицкоски, Али Ахмети, Зијадин Села, Африм Гаши, Билал Касами, и Мендух Тачи точно на пладне ќе ја почнат лидерската средба кај претседателот...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ ги официјализираше листите, ВМРО-ДПМНЕ уште ги утврдува кандидатите

Двојка од маж и жена, за еднаква родова застапеност ќе ги предводат листите за кандидати за пратеници на владејачката СДСМ. Делегатите на вчерашниот 24. Конгрес...
МАКЕДОНИЈА

Партиите за три дена треба да ги комплетираат и достават кандидатските листи за парламентарните избори

Партиите најдоцна за три дена треба да ги комплетираат и достават до Државната изборна комисија (ДИК) листите со кандидати за пратеници и носителите на листите...
МАКЕДОНИЈА

Партиите ќе имаат три дена да проверат дали Избирачкиот список е чист

Александар Тодески
Политичките партии ќе имаат три дена извршат увид во прочистениот Избирачки список кои Државната изборна комисија, по поминувањето на сите рокови ќе го дотави до...
Вести

Нов изборен закон во Србија и за партиите на македонското национално малцинство

Александар Тодески
Усвоените измени и дополнувања на Законот за избор на пратеници во Србија донесеоа ново правило за партиите на националните малцинства и нова улога на Националните...
МАКЕДОНИЈА

Агенцијата за ветинг пред пратениците – Резултатите за функционерите ќе се објавуваат јавно

Александар Тодески
Под името Закон за Агенцијата за вршење на проверка на носители и кандидатите  за носители на јавна функција, денеска на дневен ред во Собранието е Законот...
МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Партиите на средба за Законот за Јавно обвинителство

Со 45-минутно доцнење на барање на пратениците од ДУИ, почна средбата на парламентарните групи за Законот за Јавно обвинителство, а која произлегува од Јавната дебата...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Пратеничките групи на средба бараат решение за Законот за Јавно обвинителство

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во проширен состав со претставници од парламентарните партии седнаа на заедничка маса да бараат решение за Законот за Јавно...