Таг : партија

Политика

ЕК одблиску ги следи разговорите за датум за избори

Европската Комисија (ЕК) одблиску ги следи разговорите помеѓу политичките партии за одредување датум за парламентарните избори, јави дописничката на МИА од Брисел. – Од блиску...
МАКЕДОНИЈА

Алијансата за Албанците со предлог: Полицискиот час да почнува во 23 часот

Полицискиот час да почнува од 23 до 05 часот и да се отворат кафулињата и рестораните, порача Алијансата за Албанците. Од партијата на Зијадин Села...
Политика

ФРОДЕМ бара од претседателот Пендаровски на лидерската средба да бидат поканети и помалите партии

Коалицијата ,,Никогаш северна, само Македонија” бара на претстојната лидерска средба која има намера да ја закаже претседателот Стево Пендаровски да бидат повикани и претставници на...
Политика

СДСМ: Со економските мерки ги спасуваме работните места, време е за солидарност

Берта Китинска
СДСМ го поддржува вториот голем пакет економски мерки за справување со економската кризата, вреден 200 милиони евра, што го донесе Владата и го поздравува фактот...
Политика

ДПА: Спуштањето на платите на администраторите на минимално ниво на плата е неприфатливо

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес- конференција истакнаа дека се против минималната плата за вработените во администрацијата. -Спуштањето на платите на администраторите...
Политика

Зелената партија ДОМ, на претстојните избори ќе настапи во коалиција со СДСМ

Зелената партија ДОМ, на претстојните предвремени парламентарни избори ќе настапи во коалиција со СДСМ. Во преговорите беше договорено дека еден од главните столбови на коалициската...
МАКЕДОНИЈА

ТДП ќе коалицира со СДСМ на изборите

Демократската партија на Турците денеска на седниците на Централниот Управен одбор и на Централното собрание на партијата донела одлука да влезе во предизборна коалиција со...