Таг : ПЕС

Политика

Заев: Време е за европска солидарност, ќе ги задржиме сите работни места

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес одржа состанок со своите колеги од ПЕС (Партија на европските социјалисти). На состанокот кој заради вонредната состојба со коронавирусот...
Политика

Заев на состанок на ПЕС: ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите

Влатко Зорба
Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот...
Политика

Станишев со писмо до Туск бара одлуката за членство да биде ставена на дневен ред на Самитот на ЕУ

user3
Лидерот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), Сергеј Станишев упати писмо до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск со кое бара донесувањето одлука за отпочнување...
Политика

Димитров во Брисел на средба со европратеници

Влатко Зорба
Целосно разбирање за нашите очекувања и европски аспирации и изразена надеж дека европските лидери сепак ќе успеат да постигнат консензус околу заслужената одлука за почеток...