Таг : Петре Шилегов

МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Нова димензија на градското зеленило

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести дрва и зеленила на булеварот Кочо Рацин. Тој...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Скопје во минатото го воделе луѓе што немале визија за овој град

Скопје не може да трпи импровизации. Се она што имаше лошо полека го надминуваме, но не сакам да носам брзоплети решенија, ова е мојот роден...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Од утре и официјално започнуваме со демонтажа на објектот на кровот на ГТЦ

user3
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави дека по реакциите на граѓаните донесена е одлука за стопирање на работите на времениот објект на...
ЕКОНОМИЈА

Шилегов: Во тек е постапката за обезбедувањето на финасиската поддршка на ГЕС

user3
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов очекува до крајот на ноември или во првата половина од декември, Градски енергетски системи (ГЕС) да ја добие лиценцата...
МАКЕДОНИЈА

Бошковска – Јанковски за Шилегов: Градоначалникот бара од Централниот регистар незаконски да постапува

user3
Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на „Телма“ обвини дека директорката на Централен регистар, Марија Бошковска – Јанковски и...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Пречистителната станица спас за скопските реки, би профункционирала најдоцна 2025-та

user4
Пречистителната станица значи дека Скопје повторно ќе има чиста река. Отпадните води што се слеваат во овој момент по цевководниот систем директно во Вардар, најпрво...
ЕКОНОМИЈА

Наредната недела треба да се формализира барањето на ГЕС за лиценца за топлинска енергија

user3
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека очекува во текот на наредната недела веќе да биде формализирано барањето за добивање лиценца за дистрибуција со топлинска...