Таг : Петровска

МАКЕДОНИЈА

Петровска: Суспензија и кривична пријава за советникот на Чулев кој нападна началник

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со несоодветно и насилничко однесување на припадникот на МВР истакна дека Одделот за внатрешна контрола...
Политика

Петровска: Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело

Влатко Зорба
Во случајот со ФБ и твитер објавите поврзани со гласањето на целата јавност и е јасно дека станува збор за шеговити постови во кои нема...
Политика

Петровска ги повика полицајците за време на изборниот ден да го покажат својот личен и професионален интегритет

Влатко Зорба
Охрид, 12 јули 2020 (МИА) – Претстојните парламентарни избори на 15 јули биле главната тема на денешната работната средба меѓу дополнителниот заменик министер за внатрешни...
МАКЕДОНИЈА

Реакција на Петровска по објавата на Чулев: „Очајници прават очајнички потези“

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, го коментираше статусот на „Фејсбук“ на Наќе Чулев, кој најави дека МВР ќе отвори истрага за предмет...
Политика

Петровска: Мнозинството вработени едвај чекаат да заврши „техничкото МВРО“

Влатко Зорба
Влијанијата и однесувањата од „техничките“ кадри во МВР го покажаа старото лице на опозициската партија и токму затоа јавноста со право има впечаток дека се...
Политика

Петровска ги демантира ВМРО-ДПМНЕ: Со лажни вести нема да ја скриете вистината за оние кои ги прекршуваат мерките

Влатко Зорба
„Најостро ги демантирам пишувањата во некои медиуми дека се наоѓам во самоизолација и дека со денешната прес конференција сум ја прекшила мерката“, реагира денеска дополнителната...
МАКЕДОНИЈА

Петровска: Ќе бидеме ригорозни во спроведување на мерките и ќе се трудиме законот да биде спроведен подеднакво

Stefanija Kuzmanovska
Направени се планови за постапување и поставување на полициските службеници, а дополнително се направени и вонредни тимови кои го следат постапувањето на полицијата. Ова денеска...
Политика

Петровска за Мицкоски: Пак ќе биде отсјај?

Влатко Зорба
Лицемерие до бескрај. Еден ден “загрижен” претседател на партија, друг ден скриен “боемчија”. Кога е искрен Мицкоски? Пак ќе биде отсјај?, реагира заменичката министерка за...
МАКЕДОНИЈА

И Петровска во самоизолација

Влатко Зорба
СДСМ преку соопштение ја информираше јавноста дека по извршените тестирања потпретседателот Мухамед Зеќири и членката на ЦО, Сања Лукаревска имаат позитивен тест на Ковид-19. „Согласно...
МАКЕДОНИЈА

Петровска им оддаде почит на загинатите херои во Куманово: Секоја неправда има име и презиме, и ова злосторство има име и презиме

Дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска им оддаде почит на вечните почивалишта на загинатите херои кои загинаа пред пет години во Куманово. –...