Таг : Пировска

МАКЕДОНИЈА

Пировска за твитер хајката кон Милевска: Ваков вид на заплашување не смее да се толерира, ниту од јавноста, ниту од политичките партии

На својот Фејсбук профил во врска со твитер хајка во форма на брутални закани, навреди насочени кон новинарката Тања Милевска се огласи извршната директорка на Хелсиншкиот...
СТАВ

Пировска: Поддршка за Бурнс и сите жени жртви на порталот „Доказ“

Порталот Доказ Македонија упорно користи сексистички, мизогин, силеџиски, деградирички и навредлив јазик на грбот на жените за читаност и таа пракса мора да заврши. Доказ...
СТАВ

Пировска: Граѓани се казнуваат заради повреда на полицискиот час, но партиски митинзи ќе се дозволуваат

Во вонредна состојба се дозволија верски собири. Таа за мене несфатлива толеранција на државата кон црквата, беше дискриминаторска кон останатите граѓани и еве ефектите од...
СТАВ

Пировска: Имате ли трошка чувство за одговорност кон своите верници?

Влатко Зорба
Невиден примитивизам! Во услови кога слободата на движење е ограничена, а оние што ќе ја прекршат одлуката за карантин плаќаат казни и за многу граѓани...
Политика

Пировска: Кога слушнав за апликацијата веднаш ми се вклучи алармот за можен ризик од прекршување на човековите права

Влатко Зорба
Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Уранија Пировска за владината апликација која ќе ги регистрира физичките контакти на оние што ќе ја активираат,...
МАКЕДОНИЈА

Засега нема барање Хелсиншки комитет да го посети Боки 13

Влатко Зорба
Директорката на Хелсиншкиот комитет за човекови права Уранија Пировска рече дека досега до нив не стигнало барање да го посетат притворениот Бојан Јовановски, кој вчера...