Таг : полиција

МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Полицијата наместо да го спречи прекршување на закон, со пцовки и навреди го поддржува неговото прекршување

Берта Китинска
Канонада од напади, навреди, пцовки и закани доби редакцијата на порталот Батали.нет, откако ја објави веста дека на погреб на полицаец од Велес, присуствувал негов...
МАКЕДОНИЈА

Повик на 192: Ало, полиција, авионите кои го надлетуваат пуштаат материја од која се заболуваат луѓето

Берта Китинска
Покрај кражбите, сообраќајните несреќи , на линијата 192  во МВР се пријавуваат и поплаки  кои се надвор од полициското постапување . -Добиваме пријави од типот...
Хроника

Полицијата растури свадба во Глумово со 300 гости

Берта Китинска
Синоќа во ресторан во Глумово, Пазарната инспекција и Министерството за внатрешни работи затекнале околу 300 гости кои присуствувале на свадба, што е спротивно на здравствените...
Вести

Белорусија: Полицијата доби дозвола да користи „смртоносно оружје“ врз демонстрантите

Влатко Зорба
Полицијата во Белорусија доби дозвола да користи огнено оружје доколку е потребно за време на протестите против Лукашенко, изјави висок белоруски владин претставник. „Припадниците на...
Вести

Белоруската полиција брутално се справува со демонстрантите (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Неколку стотици белоруски демонстранти беа уапсени денес на нови протести од десетици илјади луѓе кои бараа оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Групата за...
Регион

Хаос на улиците во Атина: Грчката престолнина „опколена“ со полиција

Stefanija Kuzmanovska
Грчката престолнина Атина утрово осамна „опколена“ со полициските сили. Причината е пресудата против популарната политичка групација, екстремно десничарската „Златна зора“, која судот во Атина утрово...
СВЕТ

Десетици илјади луѓе на улиците во Минск, полицијата користи водени топови и апси

Stefanija Kuzmanovska
Десетици илјади Белоруси излегоа на улиците во Минск во неделата, повторно барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Белоруската полиција за „Франс прес“ изјави...
Хроника

Не наседнувајте на телефонските повици за наводни сообраќајни несреќи, апелира полицијата

Берта Китинска
Жител од Охрид е последната жртва на измама во врска со наводни сообраќајни несреќи и плаќање на големи суми. Тој бил измамен од едно лице...
МАКЕДОНИЈА

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола: Дали има обид за физички напад врз полицаец?

Берта Китинска
Објавена е нова видео-снимка од инцидентот во Битола, каде полициски службеници брутално тепаа роми. Од видеото,објавено на 24 ТВ, се забележува како еден од полицајците...
Хроника

Полицајци пукале во „порше“, две лица се здобиле со прострелни рани

Берта Китинска
Утрово околу 06.00 часот на крстосница од пат с.Кравари – с.Оптичари, поради постоење основано сомнение дека се превезуваат мигранти, полициски службеници од Полициска станица Меџитлија...